Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Slovenski DPM prispeval k svetovnemu poročilu o ženskah v zaporih

Državni preventivni mehanizem (DPM) Slovenije se je pridružil nacionalnim preventivnim mehanizmom iz 45 držav in sodeloval pri pripravi globalnega poročila o ženskah v zaporih. To poročilo, ki ga je danes, 12. decembra 2024, predstavilo Združenje za preprečevanje mučenja (Association for the Prevention of Torture – APT) iz Ženeve, prinaša prelomne ugotovitve.

Poročilo izpostavlja pomembne izzive in sistemsko diskriminacijo, s katerimi se soočajo ženske v zaporih po vsem svetu. Hkrati poziva k nujnim reformam ter večji uporabi alternativnih oblik odvzema prostosti. Temelji na analizah nacionalnih preventivnih mehanizmov iz Afrike, Azije in Pacifika, Evrope ter Latinske Amerike, kar ga uvršča med prvo globalno analizo žensk v zaporih, temelječo na ugotovitvah teh neodvisnih organov, ki preprečujejo mučenje in slabo ravnanje na vseh krajih, kjer je ljudem odvzeta prostost.

Globalno poročilo o ženskah v zaporih: Analiza nacionalnih preventivnih mehanizmov razkriva, da so ženske, kljub temu da predstavljajo manjši, a vse večji delež svetovne zaporniške populacije, pogosto zapostavljene in diskriminirane. Poročilo obravnava več tematik, med drugim se ukvarja s povečanim tveganjem slabega ravnanja, zanemarjanjem specifičnih potreb in medsektorsko diskriminacijo.

Ugotavlja, da se ženske v zaporih soočajo s ponižujočimi in invazivnimi telesnimi preiskavami, neustrezno uporabo osamitve in omejevalnih sredstev, kar ima še posebej hude posledice za ranljive skupine, kot so nosečnice, predstavnice LGBTIQ+ skupnosti, predstavnice domorodnih ljudstev in tiste s težavami v duševnem zdravju. Pomanjkljiv je njihov dostop do zdravstvenega varstva, higienskih pripomočkov in storitev za duševno zdravje, ki ne dosega mednarodnih standardov, kar še dodatno povečuje ranljivost žensk. Tujke, predstavnice domorodnih ljudstev, starejše ženske, predstavnice LGBTIQ+ skupnosti, nosečnice ter ženske iz različnih etničnih in rasnih okolij so izpostavljene posebnim - in včasih večjim - tveganjem zlorabe in diskriminacije.

Od sprejetja pravil Združenih narodov iz Bangkoka leta 2010, ki naslavljajo potrebe žensk v kazenskopravnem sistemu, so bile dosežene pomembne izboljšave, vendar je za njihovo celovito izvajanje potrebno še veliko dela.

Poročilo ponuja obsežna priporočila za spodbujanje sistemskih sprememb za ženske v zaporih in poudarja ključno vlogo nacionalnih preventivnih mehanizmov. Med priporočili so:

  • Uvedba alternativ zaporni kazni, ki upoštevajo vidik spola, zlasti za nenasilna kazniva dejanja.
  • Nadomestitev škodljivih ali ponižujočih praks, kot so osamitev, uporaba prisilnih sredstev in invazivne telesne preiskave.
  • Zagotavljanje spolno prilagojenega zdravstvenega varstva in podpore za duševno zdravje.
  • Krepitev družinskih stikov z bolj prilagodljivimi možnostmi obiskov in komunikacije.
  • Izboljšanje usposabljanja za pristope, občutljive na spol.
  • Naslavljanje posebnih potreb ranljivih skupin, kot so nosečnice, ženske LGBTIQ+, domorodke in tujke.

Poročilo vključuje tudi primere dobrih praks iz različnih držav. Globalnemu poročilu so priložena nacionalna poročila, pripravljena v 46 državah, vključno s Slovenijo.

V globalnem poročilu, ki naj bi bilo orodje za spodbujanje na dokazih temelječe razprave o vplivu zapora na ženske, za izboljšanje obravnave in večjo uporabo alternativ priporu oziroma zaporu, ki upoštevajo spol, je zajetih več tem. DPM Slovenije je za sodelovanje pri pripravi globalnega poročila izbral dve temi, in sicer izvajanje varnostnih in osebnih pregledov zaprtih oseb (žensk) in obiskovalk[1] in dostop do duševnega zdravja. Na podlagi tega je DPM 21. 9. 2023 opravil tematski obisk Zavoda za prestajanje kazni zapora Ig (Zavod), kjer je preverjal izvajanje varnostnih in osebnih pregledov zaprtih oseb (žensk) in obiskovalk. Člani DPM so se pogovorili z vodstvom in pregledali prostor, ki je namenjeni za izvajanje osebnih pregledov in posebni prostor za izločitev. Tematski obisk v zvezi z dostopom do duševnega zdravja pa je 25. 9. 2023 opravila zdravnica – ekspertinja, ki na podlagi pogodbe sodeluje z DPM. Ta je ob obisku ugotovila, da imajo zaprte osebe ustrezen dostop do duševnega zdravja, kar je DPM ocenil kot pozitivno. Več podrobnosti v zvezi s priporočili DPM-ja in odzivi nanje je razvidno iz preglednice.

Več o globalnem poročilu in slovenskih prispevkih.

Globalno poročilo je nastalo s podporo kanadske vlade in mesta Ženeva.

Natisni: