Namestnik varuhinje Ivan Šelih in svetovalec pri Varuhu Robert Gačnik sta na delavnici o delovanju Državnih preventivnih mehanizmov (DPM) v Skopju v Makedoniji 25. in 26. 6. 2013 predavala o delu Varuha človekovih pravic RS kot Državnega preventivnega mehanizma. Srečanje je organizirala Evropska komisija.
Ob robu srečanja so udeleženci podali izjavo za javnost ob mednarodnem dnevu podpore žrtvam mučenja, 26. juniju. Izrazili so pripravljenost za učinkovito preiskavo vseh vrst mučenja in spomnili, da je treba prizadevanja proti mučenju nenehno širiti in krepiti, saj je mučenje absolutno prepovedano in nesprejemljivo.
Varuhi človekovih pravic v vlogi državnih preventivnih mehanizmov v Jugovzhodni Evropi so v izjavi poudarili potrebo po podpori žrtvam mučenja, ki je zelo pomembna, saj je mučenje eden izmed najbolj kompleksnih načinov zlorabe človekovih pravic. Mučenje, ne samo, da povzroča psihično in fizično bolečino, ampak prizadene tudi človekovo dostojanstvo in osebno integriteto mučenih oseb, so zapisali v izjavi.
»Z razkrivanjem mučenja, ki ga povzročajo zaposleni v javnih/državnih ustanovah smo povečali odgovornost družbe za učinkovito in trajno podporo žrtvam mučenja, kot tudi sprejeli ukrepe za njegovo zmanjšanje v prihodnosti,« so še zapisali.
Obiski, ki jih izvajajo državni preventivni mehanizmi, so le del aktivnosti, ki se izvajajo z namenom preprečevanja mučenja in drugega krutega, nečloveškega ali ponižujočega ravnanja. Ob tem so pomembne tudi strategije za preprečevanje mučenja in njihova implementacija. Še en dodaten moment za boj proti tem pojavom pa so tudi izmenjave izkušenj in dobrih praks ter informacij o vzpostavitvi učinkovitega izvajanja pristojnosti v krajih odvzema prostosti.