Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Skupna izjava mreže varuhov otrokovih pravic Jugovzhodne Evrope

 

 

Svetovni dan otroka, ki ga praznujemo 20. novembra, na dan, ko je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela Konvencijo o otrokovih pravicah, je priložnost za člane Mreže varuhov otrokovih pravic jugovzhodne Evrope, da organe oblasti svojih zadevnih držav pozovejo, naj sprejmejo ukrepe za zaščito najbolj ranljivih kategorij otrok in preprečijo neželene učinke protirecesijskih ukrepov na interese takšnih otrok.  

Številni otroci v južni in vzhodni Evropi živijo v revščini. Obdobja recesije in kriz neposredno vplivajo na kakovost življenja otrok in ogrožajo mnoge izmed njihovih pravic, vključno s pravico do preživetja in razvoja.

Zato je pomembno vlade jugovzhodne Evrope ponovno pozvati, naj ne varčujejo pri otrocih in naj ne krčijo sredstev in programov, oblikovanih za izboljšanje položaja otrok v družbi, ter jih še enkrat spomniti, da morajo biti najboljši interesi otrok naša skupna prednostna naloga na vseh področjih dejavnosti.

Konvencija o otrokovih pravicah ni samo seznam dobrih želja.  Je zavezujoč dokument. To pomeni, da sta država in družba zavezani najti možnosti za učinkovitejše varstvo pravic in interesov otrok ter povečati možnosti za njihovo dejavno vključevanje in udeležbo v družbi.

Vlaganje v otroke ima dolgoročne učinke.  Je naložba v prihodnost, kar pomeni, da smo otrokom zavezani zagotavljati vso pozornost, ljubezen in skrb ter učinkovito podporo pri odraščanju.  

Zato države jugovzhodne Evrope v skladu s Konvencijo o otrokovih pravicah pozivamo, naj izpolnijo zaveze, ki so jih prevzele z ratifikacijo Konvencije, in vsem otrokom zagotovijo:

  • skrb in varstvo, kot ju predvideva Konvencija o otrokovih pravicah
  • najvišjo dosegljivo raven zdravja in dostop do storitev zdravstvenega varstva
  • pravico do brezplačnega in dostopnega izobraževanja
  • ustrezno pomoč staršem ali zakonitim skrbnikom pri izvrševanju njihovih odgovornosti pri otrokovi vzgoji, vključno z ukrepi socialnega varstva, kjer je to potrebno.  


Vlade pozivamo, naj ne dovolijo, da revščina povzroči socialno izključenost otrok, še zlasti najbolj ranljivih, kot so revni otroci, otroci s težavami v razvoju, otroci brez starševske skrbi in otroci, ki pripadajo manjšinam.   

Vse institucije, posameznike in skupine pozivamo, naj se nam pridružijo pri spodbujanju in varstvu otrokovih pravic in naj vedno delujejo in sprejemajo odločitve v najboljšem interesu otrok.



 

Natisni: