- Državni zbor se je seznanil s četrtim rednim letnim poročilom varuha človekovih pravic za leto 1998.
- Državni zbor podpira varuha človekovih pravic, ki s svojim odločnim ukrepanjem in delovanjem zagotavlja v okviru svojih pooblastil visoko stopnjo zavedanja, da je spoštovanje in varovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin ena izmed najpomembneših vrednot demokratične družbe ter podpira predloge varuha, ki se nanašajo na čimprejšnji sprejem ustrezne zakonodaje na posameznih področjih, ki je nujna za uspešno varstvo pravic in je potrebna za izboljšanje pravne varnosti in formalnega varstva pravic.
- Državni zbor podpira ugotovitve varuha, da delovanje pravne države na posameznih segmentih družbenega življenja še vedno ni zadovoljivo, saj še ni rešena vrsta sistemskih problemov, kot so zlasti neusklajena in vsebinsko neustrezna delovno pravna zakonodaja ter zaostanki v postopkih pred sodiščih in drugimi državnimi organi, zaradi česar se državljanom kršijo nekatere temeljne ustavne pravice.
- Državni zbor podpira ugotovitve varuha, da zaradi kadrovskih in drugih razmer pri posameznih prvostopenjskih in drugostopenjskih organih, dolgotrajnega odločanja o predhodnih vprašanjih in pravnih sredstvih, ravnanja udeležencev v postopku ter tudi zaradi zapletenosti, prihaja do občutnega zavlačevanja postopkov denacionalizacije, kar narekuje potrebo, da vsi, v proces denacionalizacije vključeni dejavniki, vložijo prizadevanja v smeri hitrejšega reševanja denacionalizacijskih zahtevkov.
- Državni zbor podpira ugotovitve varuha, da so mnogi konkretni problemi, s kateremi se srečujejo posamezniki, rezultat oz. odraz nepopolne in zastarele zakonodaje, ki ni prilagojena pravnim temeljem in dejanskemu stanju v družbi. Zato priporoča Vladi RS, da pospeši s pripravo potrebnih zakonov ter hkrati sprotno oz. v postavljenem roku s strani Ustavnega sodišča RS, odpravlja ugotovljena neskladja med posameznimi zakoni in odpravlja pomanjkljivosti novih zakonov, ki se pokažejo ob izvajanju v praksi.
- Državni zbor podpira ugotovitve varuha, da se v zvezi z ravnanjem z zaprtimi osebami v Sloveniji, dejansko spoštovanje človekovih pravic in temeljnih sbvoboščin pri izvrševanjukazenskih sankcij in še zlasti pri rešpevanju zaporne kazni odraža predvsem v konkretnem odnosu do vsakega posameznika, ki je na prestajanju zaporne kazni oz. v priporu in to merilo je lahko tudi podlaga za dejansko oceno stanja v slovenskih zavodih za prestajanje zaporne kazni.
- Državni zbor priporoča Vladi Republike Slovenije, da bi bilo nujno zaradi varstva ustavnih pravic, ki se omejujejo pri neprostovoljnem pridržanju in zdravljenju bolnikov z duševno boleznijo ter zaradi pomankljive zakonodaje, ki ureja sodni nadzor tega občutljivega področja človekove zasebnosti in osebnostnih pravic, storiti vse potrebno za čimprejšnje sprejetje zakona, ki bo celovito uredil to področje.
- Državni zbor podpira priporočila varuha, da bo potrebno še naprej posvečati posebno pozornost različnim oblikam socialnih problemov, med katerimi še posebej izstopajo primeri socialne izključenosti zaradi dolgotrajne brezposlenosti ter primeri revščine, ob čemer velja opozoriti še zlasti na občutljiv položaj otrok v družinah, ki se srečujejo s temi problemi.
- Državni zbor podpira prizadevanja varuha za čimprejšni sprejem zakona, ki bi omogočil dosledno uresničitev določbe drugega odstavka 39. člena ustave, po kateri ima vsakdo pravico dobiti informacijo javnega značaja, za katero ima v zakonu utemeljen pravni interes. Pri tem velja poudariti, da je javnost dela državnih organov in njihova odprtost z možnostjo dostopa do podatkov javnega značaja, bistven element sodobne, demokratične in pravne države.
- Raziskovalna služba Državnega zbora naj pripravi primerjalni pregled po evropskih državah glede možnosti ustanovitve posebnega varuha za otrokove pravice.
- Državni zbor bo še v tem mandatu pripravil poročilo o realizaciji sklepov, sprejetih ob obravnavi štirih rednih letnih poročil Varuha človekovih pravic.
- Državni zbor predlaga Vladi Republike Slovenije, da pospeši reformo javne uprave in Državnemu zboru čimprej predloži ustrezne zakonske predloge (Zakon o javnih uslužbencih, Zakon o organizaciji vlade, ministrstev in uprave).
- Državni zbor predlaga Vladi Republike Slovenije naj v roku 3 mesecev pripravi poročilo o tem, kako se odziva na opozorila Varuha človekovih pravic v zvezi s pomanjkljivo zakonodajo, ki na mnogih področjih povzroča vrsto pobud oziroma pritožb državljank in državljanov in celo onemogoča učinkovito reševanje vprašanj in problemov, ki zadevajo varovanje človekovih pravic.
Takšno poročilo naj v bodoče vlada pripravi vsako leto, Državni zbor pa naj ga vključi na svoj dnevni red in obravnava hkrati s poročilom Varuha človekovih pravic za posamezno leto. - Državni zbor predlaga Vladi Republike Slovenije, da čimprej pripravi, če je možno še v tem mandatu, predlog posebnega zakona o varstvu pacientovih pravic za učinkovitejšo zaščito pacientovih pravic s čimer se bo izboljšal tudi celotni zdravstveni sistem.
- Državni zbor predlaga Vladi Republike Slovenije, da z vidika zaščite pacientovih pravic prouči možnost o ustanovitvi posebnega varuha pravic na področju zdravstva.
- Vlada Republike Slovenije naj pri pripravi zakona o javnih medijih prouči možnost uvedbe varuha za področje javnega obveščanja.
- Vlada Republike Slovenije naj Državni zbor seznani s sklepi, ki jih je sprejela po obravnavi poročila Varuha človekovih pravic za leto 1998.