Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Pojasnilo nekaterih očitkov v t. i. primeru Zdenska vas

 
V nekaterih medijih in v javnosti so se pojavile neresnične informacije ali dvomi v zvezi z ukrepanjem varuhinje v primeru ocenjevanja delovanja organov, vpletenih v primer dveh mladoletnih otrok brez staršev iz občine Dobrepolje, zato želimo pojasniti naslednje.

Izjave, ki jih poda Varuh človekovih pravic RS vedno temeljijo na podrobni preučitvi vseh znanih dejstev. Pri preverjanju dela organov Varuh sam presodi, kako bo zbiral informacije, ki jih za oceno stanja potrebuje.  V tem konkretnem primeru je ocenil, da zaslišanje širokega kroga ne bi v ničemer vplivalo na oceno ravnanja institucij. Po preučitvi vseh zbranih informacij smo ocenili, da so bili postopki izpeljani zakonito in v korist otrok. Pri tej oceni smo bili zaradi varovanja pravic otrok še posebej previdni!

Kadar so informacije, ki prihajajo iz pooblaščenih ustanov, in tiste, ki prihajajo iz civilne družbe v popolnem nasprotju, se postavlja vprašanje, komu verjeti. Iz vidika zaupanja v pravno državo bi bilo smiselno dati prednost informacijam institucij, ki so za svoje delo pooblaščene z zakoni, so dolžne ravnati zakonito in so podvržene različnim oblikam notranjega in zunanjega nadzora, vključno z nadzorom Varuha človekovih pravic.

Stavek namestnika Dolčiča, ki povzroča ogorčenje nad ravnanjem institucije Varuha, da »nismo videli potrebe po tem«, da bi otroke spraševali za njihovo mnenje, je bilo mogoče zaslediti v prispevkih enega od elektronskih medijev. Bil je iztrgan iz konteksta odgovora, podanega na konferenci za medije 14. 11. 2007. Namestnik ni potrdil informacije, da otrok nihče ni nič vprašal, novinarki je zgolj pojasnil, da Varuh človekovih pravic v postopkih do organov oblasti nima pristojnosti posegati v vsebino in vplivati na odločitve strokovnjakov, zato tudi spraševanje otrok o njihovih željah ne bi spremenilo ugotovitev o delovanju organov. Izjavo je mogoče preveriti v 2. delu zvočnega zapisa.

V postopku preiskave smo seveda preverili, ali so tisti, ki so odločali o usodi otrok, otroke povprašali o njihovih željah. Dobili smo pritrdilni odgovor, prav tako smo bili podrobneje seznanjeni z vsebino pogovorov, na podlagi katerih so strokovnjaki izpeljali strokovne ocene, da sta otroka ogrožena in da je preselitev primeren ukrep. Zaradi zaupnosti postopka in zaradi varovanja pravic in koristi otrok Varuh ne more javno razkrivati vsebine vseh informacij, ki jih je v tem postopku pridobil, zato se v javnosti neupravičeno ponavljajo nekatera neresnične in nepreverljive informacije. Počutje in želje otrok pri Varuhu človekovih pravic RS spremljamo, in če se bo izkazala potreba po neposredni komunikaciji z otrokoma, bomo to tudi storili.

Varuh človekovih pravic RS je na pomen pravice otrok, da se sliši njihov glas, ki je zapisana v 12. členu konvencije o otrokovih pravicah, opozarjal vseskozi, posebej tudi z akcijami leta 2005.

Poudarjamo, da sovaščani in sorodniki dečkov varuhinje niso nikoli pozvali, da jih obišče in sliši še njihovo plat zgodbe, zato so očitki, da se ni odzvala, neutemeljeni. So pa bili sorodniki in sovaščani pri reševanju primera v stiku sodelavci Varuha.

Še enkrat poudarjamo, da smo po temeljiti preiskavi ocenili, da so bili postopki organov izvedeni zakonito in v korist otrok, kot to določa Konvencija o otrokovih pravicah. Ob tem pa smo ugotovili, da med centrom in prebivalci ni bilo ustrezne komunikacije, na kar smo CSD tudi opozorili.

Zvočni zapis izjav iz konference za medije 14. 11. 2007 je mogoče preveriti na tej povezavi.

Sorodne novice

Stališče VČP RS v zvezi z ravnanjem CSD Grosuplje + ZVOČNA POSNETKA novinarske konference

Natisni: