Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je v nekaterih medijskih poročilih zasledil informacije o tem, da naj bi on in ministrstvo za pravosodje »odločila, da morajo pravosodni policisti opustiti avtomatično pregledovanje vseh zapornikov« potem, ko se vrnejo iz izhodov.
Poudarjamo, da Varuh ni nikoli odločil, da morajo pravosodni policisti opustiti avtomatično pregledovanje vseh zapornikov, saj takšnih pooblastil niti nima. Varuh lahko namreč organom naslovi predloge, mnenja, kritike ali priporočila, ki so jih ti dolžni obravnavati in nanje odgovoriti.
S problematiko obveznih osebnih pregledov obsojencev smo se srečali ob obravnavi sicer anonimnega pisanja obsojenk iz ZPKZ Ig, ki so se pritožile zaradi osebnih pregledov ob prihodu iz zunajzavodskih ugodnostih in namenskih izhodov brez spremstva pravosodnih policistov na podlagi 236.f člena ZIKS-1. Med drugim so izpostavile, da je njihovo slačenje pred paznicami vsak teden oziroma večkrat na teden ponižujoče, tudi zato ker so bile nekatere izmed njih v preteklosti žrtve spolnih zlorab in ob osebnih pregledih se spomini na te dogodke vračajo.
Upoštevajoč navedbe obsojenk in mednarodne standarde ter priporočila, ki se nanašajo na osebne preglede zaprtih oseb, je imel tudi Varuh resne pomisleke, ali obstoječa zakonska ureditev, ki na splošno omogoča osebne preglede v vseh primerih prihodov iz zunajzavodskih ugodnostih in namenskih izhodov brez spremstva pravosodnih policistov (razen, če obsojenec kazen prestaja v dislociranem polodprtem ali odprtem oddelku), brez presoje v vsakem primeru posebej, torej ne glede na zaupanje, ki ga določena zaprta oseba že uživa pri vodstvu zavoda in druge okoliščine vsakega primera posebej, res sorazmerna, zakonita in nujna.
Ugotovitve, predlogi in priporočila Varuha ter odzivi Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij ter Ministrstva za pravosodje so razvidni iz podrobnega zapisa tukaj.