Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Okrogla miza: Vzgoja in obnašanje otrok na internetu

V torek, 7. februarja 2006, bo potekal svetovni dan varne rabe interneta 2006 pod pokroviteljstvom evropske komisarke Viviane Reding, ki je odgovorna za Informacijsko družbo in medije pri Evropski komisiji. Dogodek organizira evropsko omrežje Insafe, ki združuje 23 nacionalnih točk osveščanja o varni rabi interneta v 21 državah.

V počastitev tega dneva bo slovenska točka osveščanja o varni rabi interneta SAFE-SI organizirala okroglo mizo Vzgoja in obnašanje otrok in mladostnikov na internetu,  ki bo potekala v prostorih Fakultete za družbene vede, Kardeljeva ploščad 5, Ljubljana, multimedijska predavalnica, med 10. in 12. uro. Osrednje teme okrogle mize bodo vzgoja otrok za medije, sovražni govor in nestrpnost na internetu, pravila spletnega obnašanja, spletno nadlegovanje, ipd.. Na okrogli mizi bo v družbi strokovnjakov, učiteljev, predstavnikov ministrstva za šolstvo, direktorata za informacijsko družbo in predstavnikov podjetij, sodelovala tudi predstavnica Varuha človekovih pravic, saj varuh že nekaj časa opozarja na problematiko sovražnega govora na internetu, vključen pa je tudi v projekt SAFE-SI. Cilj okrogle mize je predstaviti možne rešitve, kako vzgojiti medijsko pismenega in odgovornega mladostnika, ki bo znal kritično uporabljati internet. Zanima nas, kako lahko pri tem sodelujejo šole, kaj lahko k večji osveščenosti prispeva država, kaj točka osveščanja SAFE-SI in kaj lahko stori vsak posameznik sam. Potek okrogle mize bodo lahko s pomočjo videokonference spremljale tudi zainteresirane osnovne in srednje šole.

Na mednarodni ravni pa bo svetovni dan varne rabe interneta obeležen s  t.i. »blogatonom« (spletnim dnevnikom), kjer bo sodeloval tudi Varuh človekovih pravic. Širok spekter organizacij, ki so aktivne pri osveščanju o varni rabi interneta in posebni gostje bodo dodali svoje prispevke na blog in povabili obiskovalce k dodajanju komentarjev. Vseboval bo prispevke v različnih jezikih, prav tako pa bo upošteval geografske posebnosti posameznih držav. Ker je osrednja tema letošnjega dneva etika na internetu se je slovenska točka osveščanja SAFE-SI v sodelovanju z Varuhom človekovih pravic RS osredotočila na promocijo strpnosti ter boj proti sovražnemu govoru in drugim oblikam nestrpnosti na internetu. Na spletni strani Insafe si lahko med drugimi preberete in komentirate tudi spletni dnevnik predstavnice varuha, ki nosi naslov Pomen regulacije sovražnega govora na internetu.

Natisni: