Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je v zadnjem času zaznal več dogodkov, katerih skupni imenovalec je pojav nasilja. Nasilna dejanja, ki se dogajajo v različnih okoljih in okoliščinah, vedno prinašajo prizadetost napadenega. Varuh je že večkrat izrazil nasprotovanje vsaki obliki nasilja, ne glede na to, ali do njega pride v družini ali na javnih prostorih. Varuh še posebej obsoja nasilje, ki je motivirano s sovraštvom do drugačnih na podlagi katerekoli osebne okoliščine. Zadnji dogodki kažejo, da je javno izražanje nestrpnosti in sovraštva prestopilo še en mejnik, saj se vse pogosteje kaže tudi v obliki fizičnega nasilja. To terja še bolj odločno ukrepanje pristojnih državnih organov.
Že vrsto let ugotavljamo podcenjevanje takšnih pojavov nasilja, žal tudi s strani državnega tožilstva, ki, po njegovih odzivih sodeč, daje prednost preventivnim aktivnostim pred kazenskim pregonom. Ugotavljamo tudi pomanjkljivosti pri opredeljevanju in strožjem sankcioniranju kaznivih dejanj, ki so storjena iz sovraštva na podlagi osebnih okoliščin. Na to vrzel v naši zakonodaji nas opozarjajo tudi mednarodne institucije.
Pri preprečevanju javnega spodbujanja sovraštva in nestrpnosti do drugačnih imajo posebno odgovornost politiki, ki bi morali biti, ne samo s politiko, ki jo zagovarjajo, ampak tudi s svojim osebnim zgledom, vzor strpnosti in sprejemanja različnosti. Različni pogledi in prepričanja nikoli ne smejo biti razlog za sovraštvo.
Javnost in mediji se ob nasilnih dogodkih upravičeno sprašujejo, kako ukrepajo državni organi, ki bi morali vsem prebivalcem zagotoviti varnost oziroma izslediti in kaznovati storilce nasilnih dejanj. Zato sporočamo, da je Varuh v primeru homofobičnega napada na tujca v Ljubljani že takoj po seznanitvi z incidentom v začetku tedna ukrepal na lastno pobudo in za pojasnila med drugim zaprosil policijo. Enako bo postopal v primeru napada na predstojnika budistične skupnosti v Sloveniji. Varuh lahko le preveri, ali so pristojni organi svoje delo opravili v skladu s svojimi pristojnostmi. Na podlagi doslej znanih podatkov pa posebna intervencija Varuha v tej smeri zaenkrat ni potrebna. Pričakuje, da bodo storilci in njihovi motivi odkriti in ustrezno obravnavani.
V primerih nasilja ali spodbujanja sovraštva se Varuh sooča s pričakovanji, da se postavi na eno ali drugo stran in to tako, da obsodi (samo) nasilje nasprotne strani. Poudarjamo, da je Varuh človekovih pravic RS vedno na strani nenasilja, ki je temelj za uresničevanje človekovih pravic. Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek – Travnik zagovarja ničelno toleranco do nasilja, ne glede na to, kdo je žrtev tega nasilja in kdo ga izvaja. Zato tudi tokrat poziva vse prebivalce Slovenije k skupnim prizadevanjem za družbo tolerantnosti in nenasilja.