Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Odpis, delni odpis, odlog ali obročno odplačevanje dolga iz naslova neplačanih obveznih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje

Dobra četrtina vseh prejetih pobud s področja davčnih postopkov se je v letu 1999 nanašala na problem pravne praznine na področju uveljavljanja pravice do odpisa, delnega odpisa, odloga ali obročnega odplačevanja dolga iz naslova neplačanih obveznih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Do 1.1.1999 so o tovrstnih vlogah dolžnikov odločali pristojni prvostopenjski davčni organi. Po uveljavitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku (ZdavP), ki je začel veljati dne 1.1.1999, se določbe tega zakona o odpisu …. ne nanašajo na prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Davčna uprava Republike Slovenije (DURS) se je nato izrekala za nepristojno za odločanje o teh vlogah. Pri razčiščevanju vprašanja, kateri državni organ je pristojen za odločanje o odpisu navedenih prispevkov, smo ugotovili, da se je za nepristojnega izrekel tudi zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ). Tako se v letu 1999 ni izvrševalo zakonsko upravičenje davčnih zavezancev, da zaprosijo za odpis davčnega dolga, katerega pristojni organ odpiše v tistih primerih, ko ugotovi, da bi se z izterjavo davčnega dolga ogrozilo preživljanje davčnega zavezanca in njegovih družinskih članov.

V zvezi z obravnavano problematiko smo MDDSZ predlagali, da po predhodnem dogovoru in uskladitvi z Ministrstvom za finance ukrenejo vse potrebno za sprejem predpisa, ki bo določil pogoje, merila, pristojni organ in postopek, po katerem se bodo obravnavale vloge za odpis, delni odpis, odlog ali obročno odplačevanje dolga iz naslova prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Do razrešitve je prišlo šele konec leta 1999 s sprejemom novega Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki v 228. členu določa, da skupščina zavoda na predlog upravnega odbora zavoda odpisuje, delno odpisuje, dovoljuje odlog in obročno odplačevanje ter vračilo prispevkov za obvezno zavarovanje.

Kot prehod k novemu zakonu pa Zakon o spremembah in dopolnitvah ZDavP v 235a. členu določa, da skupščina ZPIZ Slovenije na predlog upravnega odbora zavoda do sprejetja kriterijev v skladu z zakonom, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje, odpisuje, delno odpisuje in odlaga prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ob smiselni uporabi predpisov o odpisovanju, delnem odpisovanju oziroma odlaganju prispevkov za zdravstveno zavarovanje.

 

Natisni: