Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Odgovor Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport v zvezi s »fazaniranjem«

Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je 10. 9. 2013 znova opozoril na nesprejemljiv način izvajanja obredov sprejemanja dijakov v prve letnike. O tem je v svoji kolumni pisala tudi varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Varuh je takrat s svojim stališčem znova seznanil tudi Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport in zahteval pojasnila o ukrepanju.  

Ministrstvo je v svojem pojasnilu, ki ga je Varuh prejel 20. 9. 2013, zapisalo, da se v celoti strinja z mnenjem Varuha in ugotovitvijo, da je obred, v katerem prihaja do kršenja pravic otrok nedopusten.

Ministrstvo meni, da morajo odgovorni storiti vse, da takšne ekscese preprečijo, ministrstvo pa lahko samo opozarja, saj nima pravne podlage za neposredno ukrepanje v konkretnih primerih. Skladno z določili 49. člena Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI) je ravnatelj šole pristojen za organizacijo, načrtovanje in vodenje dela šole ter v določenih primerih tudi za odločanje o vzgojnih ukrepih. Postopek izrekanja in vrste vzgojnih ukrepov za določene prepovedi in kršitve opredeljuje Pravilnik o šolskem redu v srednjih šolah. Primeri, ko se nad dijaki prvih letnikov izvaja trpinčenje, izživljanje ali drugi posegi v osebno in telesno nedotakljivost, spadajo med prepovedi in so najtežje kršitve, za katere se lahko izreče tudi najvišje vzgojne ukrepe, še pojasnjuje ministrstvo.

Skladno z 18. členom omenjenega pravilnika gre tako v teh primerih za psihično in fizično nasilje nad dijaki s strani drugih dijakov iste šole. Za uvedbo in vodenje postopka ugotavljanja kršitve je pristojen razrednik. O ukoru učiteljskega zbora odloči učiteljski zbor šole z večino glasov vseh prisotnih članov. O pogojni izključitvi in izključitvi pa odloči učiteljski zbor šole s tajnim glasovanjem in z dvotretjinsko večino glasov vseh članov.

Za uvedbo in vodenje postopka ugotavljanja kršitve, za katero je predvidena pogojna izključitev ali izključitev, je pristojen ravnatelj. Uvedbo postopka je potrebno začeti v šolskem letu v katerem je bila kršitev storjena najkasneje v tridesetih dneh od dneva, ko se je izvedelo za kršitev in dijaka, ki je kršitev storil. V primeru najtežje kršitve, ki bi imela za posledico izključitev, se postopek lahko uvede in vodi kadarkoli v času izobraževanja dijaka.

Ministrstvo zagotavlja, da bodo opozorila Varuha in mnenje ministrstva v zvezi s tem posredovali ravnateljem na njihovem jesenskem strokovnem srečanju, pred pričetkom prihodnjega šolskega leta pa jih bodo na to spomnili tudi z okrožnico.

Natisni: