Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Ob 20-letnici članstva Slovenije v Svetu Evrope o prehojeni poti in izzivih za naprej

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer in Liana Kalčina, nekdanja direktorica Informacijsko dokumentacijskega centra Sveta Evrope in danes svetovalka Varuha za mednarodno sodelovanje, analize in publikacije, sta se včeraj, 14. 5. 2013, udeležili slavnostne obeležitve 20. obletnice članstva Republike Slovenije Svetu Evrope.

Udeležence je slavnostno nagovoril minister za zunanje zadeve Karl Erjavec, preko videa pa tudi generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjorn Jagland.  Sledila je okrogla miza z naslovom Svet Evrope in Slovenija: dve desetletji pridobljenih izkušenj in novi izzivi za prihodnost. Vodil jo je veleposlanik Andrej Logar, vodja Sektorja za mednarodne organizacije na Ministrstvu za zunanje zadeve.

Na okrogli mizi so svoja razmišljanja razgrnili: dr. Peter Jambrek, prvi slovenski sodnik Evropskega sodišča za človekove pravice in dolgoletni član Beneške komisije; Roman Jakič, dolgoletni aktivni član slovenske delegacije v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope; Magdalena Tovornik, druga veleposlanica RS pri Svetu Evrope; Meta Bole, Ministrstvo za zunanje zadeve, nekdanja veleposlanica RS pri Svetu Evrope; Matjaž Gruden, kabinet generalnega sekretarja Sveta Evrope; Liana Kalčina, dolgoletna vodja pisarne Sveta Evrope v Ljubljani, sedaj svetovalka pri varuhinji človekovih pravic; prof. dr. Petra Roter, profesorica na FDV, strokovnjakinja za področje narodnih manjšin; Janja Rošer, predsednica Sveta romske skupnosti RS.

Liana Kalčina, nekdanja direktorica Informacijsko dokumentacijskega centra Sveta Evrope, je orisala ustanovitev in delo centra. Na podlagi pobude Sveta Evrope in odločitve Vlade RS, je center  začel delovati leta 1997 kot enota Narodne in univerzitetne knjižnice.

V skorajda desetih letih delovanja je center postal prepoznavno informacijsko središče Sveta Evrope v Sloveniji. S svojo dejavnostjo, zlasti z organizacijo pogovorov in tiskovnih konferenc ter bogato izdajateljsko dejavnostjo, je center uspel slovenski javnosti predstaviti prizadevanja in dosežke Sveta Evrope, evropske standarde varovanja človekovih pravic (konvencije,  priporočila in resolucije Sveta Evrope) ter delovanje nadzornih mehanizmov po konvencijah.

Žal pa se je Svet Evrope odločil zapreti tovrstne centre v državah članicah EU in tako tudi v Sloveniji. Varuh človekovih pravic RS je predlagal nadaljevanje njegovega dela v obliki Centra za človekove pravice pri Varuhu. Vendar se vlada ni odločila podpreti predloga zaradi gospodarske in finančne situacije v državi. Tako je bil center zaprt in nastala je velika vrzel v slovenski družbi, ki jo bo morda Varuh v prihodnje skušal zapolniti z novimi oblikami dela na tem področju.

Arhivske spletne strani Informacijsko dokumentacijskega centra Sveta Evrope.

 

 

Natisni: