Varuh človekovih pravic zopet organizira razgovore izven sedeža in sicer 9. junija 2003 v Slovenj Gradcu, s pričetkom ob 9. uri. Obisk je namenjen vsem, ki se želijo pogovoriti o problemih, ki sodijo v pristojnost varuha človekovih pravic. To so primeri kršenja človekovih pravic in drugih nepravilnosti pri delu državnih organov v odnosu do posameznika.
 S tokratnimi razgovori pa varuh začenja tudi drugačno obliko in način svojega poslovanja izven sedeža, kar pomeni, da se ne bo srečal zgolj s pobudniki in županom kot je bilo to običajno, temveč se bo v okviru obiska posvetil tudi drugim javnostim in organom v regiji. Predstavniki Urada varuha človekovih pravic bodo oblikovali tri delovne skupine, ki bodo z razdelitvijo vlog skušale obiskati čim več različnih organov. Prva skupina, ki jo bo vodil namestnik varuha človekovih pravic Tone Dolčič, bo obiskala Center za usposabljanje, delo in varstvo namenjen osebam s posebnimi potrebami v Črni na Koroškem ter se seznanila z delom ustanove, s problemi, s katerimi se spopadajo ter se seznanila s predlogi za njihovo reševanje, prav tako pa si bo ogledala izvajanje nekaterih programov v tem zavodu. Z istim namenom bo skupina obiskala tudi Center za socialno delo v Slovenj Gradcu.Â
 Namestnik varuha človekovih pravic Aleš Butala, ki je pristojen za sodne in policijske postopke bo medtem obiskal Okrajno in Okrožno sodišče v Slovenj Gradcu ter Policijsko upravo Slovenj Gradec, da se podrobneje seznani z najbolj perečimi težavami, s katerimi se srečujejo sodišča ter policija v koroški regiji. Prav tako pa ne gre izpustiti srečanja z vsemi župani in županjami ter načelniki oz. načelnicami upravnih enot, kjer se bosta varuh ter njegov namestnik France Jamnik z njimi pogovarjala o kršitvah človekovih pravic na področju dela lokalne samouprave in upravnih enot.
 Glavni namen takšnega načina poslovanja izven sedeža je pridobiti čim več informacij od različnih organov, kar lahko ustvari objektivno sliko stanja na področju človekovih pravic v posamezni regiji. Prav tako pa se na ta način lažje identificira probleme ter s pomočjo različnih pogledov išče načine za njihovo reševanje. Takšno poslovanje izven sedeža naj bi postala stalna praksa Urada varuha človekovih pravic ter način za lažje in kvalitetnejše reševanje obstoječih problemov.
Â
Vir: VČP, 3. junij, 2003
Â