Dosedanjega varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka bo 22. februarja prihodnje leto nasledila psihiatrinja Zdenka Čebašek-Travnik. Poslanke in poslanci so jo namreč s 64 glasovi za in nobenim proti izvolili na mesto varuhinje za mandatno dobo šestih let. Novoizvoljena varuhinja je že zaprisegla pred državnim zborom ter se poslancem zahvalila za izkazano podporo.
Čebašek-Travnikovo so podprli poslanci iz vrst vseh sedmih poslanskih skupin. Ob navzočih 71 poslancih jih je tako 64 glasovalo zanjo, sedem pa se jih je vzdržalo, in sicer štirje poslanci SDS, dva poslanca NSi ter poslanec SNS.
Imenovanje 51-letne doktorice medicine, pomočnice strokovnega direktorja za izobraževalno dejavnost na Psihiatrični kliniki v Ljubljani, je državnemu zboru 21. novembra predlagal predsednik republike Janez Drnovšek. Parlamentarna mandatno-volilna komisija je 13. decembra kandidaturo Čebašek-Travnikove, ki se poklicno udejstvuje na področju zdravljenja različnih oblik odvisnosti ter dela z odvisnimi od alkohola, ocenila kot ustrezno in je državnemu zboru predlagala, naj jo izvoli.
Na 11. avgusta objavljen Drnovškov poziv se je odzvalo 30 morebitnih kandidatov (kasneje sta od kandidature odstopila Boštjan M. Zupančič in Nada Smonker, tako da se jih je za kandidaturo nazadnje potegovalo 28).
Sedanjemu varuhu Hanžku se šestletni mandat izteče 21. februarja 2007. Za nov šestletni mandat se ni potegoval. Prvega varuha človekovih pravic v Sloveniji Ivana Bizjaka je državni zbor na ta položaj izvolil 29. septembra 1994. Pred šestimi leti je bil šele po tretjem krogu iskanja pravega kandidata izvoljen varuh človekovih pravic Hanžek.
Novoizvoljena varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je v prvi izjavi medijem dejala, da bo treba najprej pregledati, kakšno je stanje in koliko so stvari narejene. Sama kot eno prednostnih področij vidi otrokove pravice, zlasti njihove kršitve zaradi nasilja. Na drugi strani je izpostavila tudi skupino starostnikov, ki so vedno bolj ogrožena skupina prebivalstva tudi na področju človekovih pravic.
Kot je dejala, je ponosna in vesela, da jo je predsednik države Janez Drnovšek predlagal za varuhinjo. Po današnji izvolitvi pa je prepričana, da je s svojo predstavitvijo poslancem vlila dovolj upanja in zaupanja, da bodo lahko sodelovali v prihodnje.
Srečala se je z vsemi poslanskimi skupinami, v katerim so jo med drugih spraševali predvsem, kako bi delala kot varuhinja človekovih pravic, na kakšen način bi komunicirala z javnostjo in mediji, pa tudi koliko stvari bi poskušala rešiti v Sloveniji in koliko bi jih predstavljala v tujini in na kakšen način.
Pri svojem delu računa na podporo zaposlenih na uradu varuha človekovih pravic. "Vem, da so tam zaposleni številni strokovnjaki z bogatimi izkušnjami, in prepričana sem, da bomo skupaj našli ustrezne odgovore na vprašanja in seveda tudi izdelali priporočila za potrebne spremembe," je še dejala novoizvoljena varuhinja, ki dela svojega predhodnika Matjaža Hanžka ni želela ocenjevati.
Dejala je le, da je Hanžek vlogo varuha človekovih pravic naredil prepoznavno in se je oglašal, ko so bile pravice kršene. "Moj način bo drugačen od njegovega, ker sem ženska in drugačen človek in iz tega izhaja tudi moj način dela," je še dejala.
Kot je napovedala, bo seveda spremljala tudi aktualne dogodke in se odzivala nanje v skladu z materiali, ki jih bo pridobila, ob spoštovanju zakonodaje in tistega, kar je narejeno oziroma bi bilo še treba narediti.
Prepričana je, da so mediji pomemben člen pri uveljavljanju človekovih pravic in so lahko tisti, ki dobro ter korektno opozarjajo, vendar včasih to storijo tudi na način, da bi kot varuhinja morala ukrepati, opozoriti, da mogoče ta način s stališča človekovih pravic ni povsem korekten.