Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Nikiforos Diamanduros še en mandat evropski ombudsman

Evropski parlament je 20. 1. 2010 na plenarnem zasedanju v Strasbourgu za evropskega varuha človekovih pravic izvolil sedanjega ombudsmana, Grka Nikiforosa Diamandurosa. Diamanduros, ki je na položaju od leta 2003, bo tako evropski varuh človekovih pravic še en petletni mandat.

"Izvolitev nalaga mnogo bremen in odgovornosti na moja ramena in prizadeval si bom, da bom izpolnil pričakovanja," je na novinarski konferenci po izvolitvi dejal novi-stari evropski varuh človekovih pravic.

Med prednostnimi nalogami za prihodnjih pet let je izpostavil zagotavljanje izvajanja načel Lizbonske pogodbe in evropske listine temeljnih pravic, ki prinašajo nove prednosti za državljane. Kot je dejal, je odločen pomagati evropskim državljanom, da bodo polno uživali pravice, ki jih prinašajo novi dokumenti. Pri tem bo, kot je dejal, sodeloval z Evropskim parlamentom in ombudsmani v državah članicah.

Kot je še povedal, namerava v prihodnjem mandatu tudi okrepiti "kulturo storitev za državljane" v administraciji EU ter še dodatno povečati učinkovitost svojega urada.

Evropski poslanci so sicer danes izbirali med Diamandurosom, Belgijcem Pierrom-Yvesom Monettom in Italijanom Vittoriem Bottolijem.

Omenjeni trije kandidati so se 30. novembra lani predstavili odboru za peticije, kjer so jih evropski poslanci spraševali o njihovih načrtih za izboljšanje preglednosti delovanja evropskih institucij, sodelovanju med parlamentom in uradom varuha ter o možnostih za boljšo prepoznavnost dela in nalog ombudsmana.

Diamanduros je bil rojen 25. junija 1942 v Atenah. Diplomiral in magistriral je na Univerzi v Indiani in na univerzi Columbia, kjer je leta 1972 tudi doktoriral. Preden je postal profesor na univerzi v Atenah, je predaval in raziskoval na Državni Univerzi v New Yorku in na univerzi Columbia. Od leta 1993 je bil profesor primerjalne politike na Fakulteti za politične vede in javno upravo na univerzi v Atenah, med letoma 1995 in 1998 pa je služboval kot direktor in vodja grškega državnega centra za družbene raziskave.

Med letoma 1998 in 2003 je bil prvi varuh človekovih pravic v Grčiji. Je poročen in ima dva otroka. Evropski ombudsman je od januarja 2003, ko je sredi zakonodajnega mandata 1999-2004 zamenjal Jacoba Södermana, prvega evropskega varuha človekovih pravic, ki se je takrat upokojil.

Evropski varuh človekovih pravic deluje kot neodvisen in nepristranski posrednik med posameznimi državljani in organi EU ter je pristojen za sprejemanje in preiskovanje pritožb glede nepravilnosti v institucijah unije. Varuh poda priporočila za rešitev zadeve in če institucija ne sprejme njegovih priporočil, lahko predloži posebno poročilo Evropskemu parlamentu, ki ustrezno politično ukrepa.

Ombudsman preiskuje nepravilnosti, do katerih pride, kadar institucija EU ne ravna v skladu s pravnimi pravili, ne spoštuje načel dobrega upravljanja ali krši človekove pravice. Gre na primer za upravne nepravilnosti, nepravičnost, diskriminacijo, zlorabo pooblastil, molk organa, zavračanje posredovanja podatkov ali nepotrebno zamudo. Varuh človekovih pravic običajno vodi preiskave na podlagi pritožb, vendar jih lahko sproži tudi na lastno pobudo.

Ombudsmanu se lahko pritožijo državljani države članice EU in osebe s stalnim prebivališčem v eni od članic, podjetja, združenja in druga telesa z registrirano poslovalnico v uniji.

Urad evropskega varuha človekovih pravic je bil ustanovljen leta 1995, leto dni kasneje pa je začela delovati tudi evropska mreža ombudsmanov, v kateri je 90 uradov iz 31 držav.

Natisni: