Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Namestnik varuhinje Šelih v Tacnu o delu policije

Varuh vsako leto prejme okoli 100 pobud posameznikov, ki zadevajo delo policije, je ob današnjem mednarodnem dnevu človekovih pravic povedal namestnik varuhinje človekovih pravic Ivan Šelih. Največkrat se po njegovih besedah nanašajo na ravnanje policije v cestnem prometu, delež po oceni varuha utemeljenih pobud pa je nekaj več kot 20-odstoten.

Dejstvo, da pobude in pritožbe največkrat zadevajo ravnanje policije v cestnem prometu ne preseneča, saj je teh postopkov policije tudi sicer največ, je povedal Šelih. Sicer pa pobude zadevajo tudi izvrševanje posameznih policijskih pooblastil - na primer odvzem prostosti, pridržanje in uporabo sredstev za vezanje in vklepanje.

Poleg tega se na varuha po besedah Šeliha obračajo tudi posamezniki, ki niso zadovoljni z pristopom oz. postopki policije v primerih, ko ta ni ukrepala, pa bi morala. Kot je še poudaril, pa je varstvo institucije varuha zgolj neformalno, saj ta nima možnosti za ukrepanje, pač pa zgolj za svetovanje.

Ravnatelj Višje policijske šole na Policijski akademiji Ivo Holc je poudaril, da se na akademiji zavedajo, da etika, integriteta in človekove pravice ogromno pomenijo pri vsakdanjem policijskem delu. Zavedajo se tako vloge policista v družbi, kot tudi tega, da se mora policist svojega poslanstva zavedati še posebej v segmentu človekovih pravic in svoboščin, je dejal Holc.

Po njegovih besedah imajo policisti ogromno teoretičnega znanja, večkrat pa so postavljeni pred dilemo, kako to teorijo spraviti na ulico in v policijski vsakdan. Prav zato na policijski akademiji študente o tem osveščajo in so na tem področju po besedah Holca naredili veliko korakov naprej.

Robert Ferenc, ki v upravi uniformirane policije vodi oddelek za organizacijo in pooblastila, je v zvezi s številom prijav varuhu povedal, da se sto prijav morda sliši veliko, koliko je utemeljenih, pa je drugo vprašanje. Kot je pojasnil, policisti samo v cestnem prometu letno izrečejo približno 500.000 represivnih ukrepov, poleg tega pa uporabijo tudi 8000 prisilnih sredstev zoper 5000 oseb.

V policiji se po njegovih besedah zavedajo, da prihaja do primerov, ko policisti prekoračijo svoja pooblastila in s tem posegajo v človekove pravice, a Ferenc ocenjuje, da je takšnih primerov malo. Pomembno je predvsem, da se s takšnimi primeru na policiji soočijo in primerno ukrepajo, je še poudaril Ferenc.

Šelih in Holc sta danes, ob mednarodnem dnevu človekovih pravic, na Policijski akademiji v Tacnu na temo človekovih pravih nagovorila tudi prisotne študente.

Natisni: