Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Namestnik Šelih o izkušnjah Varuha na posvetu o pospenalni obravnavi

Namestnik varuhinje Ivan Šelih se je 28. 3. 2012 v Hotelu City v Mariboru udeležil posveta na temo postpenalne obravnave v okviru projekta Resocializacija zapornikov: s postpenalno obravnavo na trg dela. Posvet je pripravila Mariborska razvojna agencija skupaj z Društvom Vizija in Andragoškim zavodom - LU Maribor.
 
Na posvetu so sodelovali strokovnjaki s področja postpenale v R Sloveniji in R Avstriji in predstavili svoje misli in prakso na tem področju. Namestnik Šelih predstavil naloge in izkušnje Varuha v vlogi državnega preventivnega mehanizma (DPM). Med drugim je poudaril, da tudi Varuh kot DPM ugotavlja teave pri pripravah obsojenih oseb, ki so na prestajanju kzni zapora, na vključitev v normalno življenje na prostosti po prestajanju kazni. Na to je Varuh opozoril v dosedanjih letnih poročilih.

Namen projekta je s pomočjo psihoterapije, vključene v proces obravnave obsojencev in bivših obsojencev, oblikovati model, ki bo vplival na zmanjšanje povratništva ter bivšim obsojencem omogočil reintegracijo na trg dela. V projektu se posvečajo tako zagotavljanju osnovne (bivanjske) blaginje, predvsem zadovoljevanju osnovnih življenjskih potreb (stanovanjske problematike, zaposlitve, ustrezne izobrazbe) kot restrukturiranju osebnosti in odnosov v družbenem okolju bivšega obsojenca. Za učinkovit vstop bivših obsojencev na trg dela izvajajo naslednje aktivnosti: psihoterapijo – delovno terapijo – zapolnitev vrzeli v izobraževanju kot tudi na trgu dela, in sicer ozaveščanje delodajalcev, vključno s prikazom celovite problematike bivših obsojencev, predvsem žensk in mladostnikov. Pogoj za zaposlitev je udeležba na psihoterapiji, tako bivšega obsojenca kot tudi bodočega zaposlovalca. Slednje pomeni, da bivši obsojenci ostanejo v postpenalni obravnavi vsaj še eno leto po odpustu.


Natisni: