Namestnica varuha človekovih pravic, dr. Dijana Možina Zupanc, se je med 19. in 21. novembrom 2024 v Skopju udeležila regionalne konference o okolju in človekovih pravicah. Dogodek so organizirali Pisarna Varuha človekovih pravic Republike Severne Makedonije, UNDP (Razvojni program Združenih narodov), Urad visokega komisarja za človekove pravice (OHCHR) in Globalna mreža nacionalnih institucij za človekove pravice (GANHRI).
Konferenca je nadaljevanje zaveze, sprejete v Ljubljani leta 2017, ko so ombudsmani jugovzhodne Evrope podpisali Deklaracijo o sodelovanju za okolje in človekove pravice. Cilj deklaracije je okrepiti sodelovanje in izboljšati učinkovitost pri zaščiti okolja v regiji.
Na konferenci, ki je potekala pod naslovom Krepitev vloge varuha človekovih pravic na področju okoljske pravičnosti (Increasing the Role of the Ombudsman in Environmental Justice), je dr. Možina Zupanc sodelovala v razpravi o izboljšanju mehanizmov za okoljsko zaščito in odzivanju na globalne izzive, kot so podnebne spremembe. Poleg predstavitve izzivov na podočju zaščite pravice do zdravega in čistega okolja v Sloveniji je predstavnike držav spodbudila k še tesnejšemu sodelovanju ombudsmanov in v imenu institucije Varuha človekovih pravic potrdila zavezanost pri nadaljnjem sodelovanju na področju zaščite okolja.
Udeleženci so razpravljali o razvoju skupnih strategij za boj proti podnebnim spremembam, oblikovanju orodij za spremljanje uresničevanja človekovih pravic na področju okolja ter si izmenjali dobre prakse in izkušnje. Strinjali so se, da so sodelovanje in skupne strategije ključnega pomena, saj so učinki podnebnih sprememb globalni in zahtevajo multidisciplinaren pristop ter lokalno implementacijo. Okoljski izzivi, kot vse pogostejši ekstremni vremenski pojavi in tudi drugi negativni vplivi podnebnih sprememb namreč ne poznajo državnih meja.
Ob zaključku konference je dr. Možina Zupanc poudarila: »Konferenca je bila pomemben forum za razpravo o povezavi med človekovimi pravicami in okoljsko pravičnostjo. Zaščita okolja je neločljivo povezana z zaščito temeljnih človekovih pravic, sodelovanje ombudsmanov na regionalni in globalni ravni pa je ključno. Deklaracija naj bo naš skupni kompas pri povezovanju varstva okolja z zaščito človekovih pravic.«