Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Na zaključni konferenci projekta spregovorila evropski in severno-irski ombudsman

Varuh človekovih pravic je ob dnevu človekovih pravic v petek, 8. 12., pripravil konferenco ob sklepu projekta Soočimo se z diskriminacijo!, ki je potekal v sodelovanju z avstrijskim Inštitutom za človekove pravice Ludwig Boltzmann.

Evropski ombudsman Nikiforos Diamandouros je poudaril, da dogajanje v Sloveniji, povezano z Romi, žal ni osamljen primer. Tudi države z dolgoletno demokratično tradicijo so se zavedle, da diskriminacija ni problem drugih nekje daleč, temveč je navzoč tudi pri njih.
Diamandouros je sicer predstavil vlogo evropskega ombudsmana, ki ga izvoli Evropski parlament, pri odpravljanju diskriminacije. Opozoril je na napetost, ki se lahko pojavi med vladavino prava in določenim konceptom demokracije, po katerem ima zmagovalec zadnjih volitev pooblastilo. Poudaril pa je, da so njegova pooblastila omejena na evropske institucije in organe. Ne sme pa se ukvarjati s pritožbami proti oblastem v posamezni državi članici, pa čeprav se lahko nanašajo npr. na zakone EU.

Izrekel pa je tudi zahvalo slovenskemu varuhu Matjažu Hanžku, čigar prizadevanja na področju varovanja človekovih pravic zelo ceni. Prav tako po Diamandourosovih besedah Hanžkovo delo cenijo tudi ombudsmani po vsej Evropi.

Severnoirski ombudsman Tom Frawley se je v svojem prispevku osredotočil na vodenje v širšem pomenu oz. na lastnosti, ki naj bi jih dober vodja imel v času vse večje hitrosti in tekmovalnosti ter nenehne negotovosti. Priča smo spremembam na družbenem, političnem, tehnološkem in gospodarskem področju, vodja pa naj se zaveda, da nihče ne more vsega storiti sam. Odpre naj oči in sprejme nove pristope, poudari ustvarjalnost in etiko, je pozval Frawley.

Projekt za krepitev nacionalne institucionalne strukture za boj proti diskriminaciji, ki se danes končuje, so začeli junija. Pripravili so približno 15 seminarjev, namenjenih tako za usposabljanje zaposlenih v uradu varuha kot tudi za druge ciljne skupine, med drugim tudi uslužbence javnih ustanov in civilne družbe, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji diskriminacije.

Natisni: