Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Na posvetu Medicina in pravo o pravici do dostojne smrti

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je v petek, 22. 3. 2013, na tradicionalnem 22. posvetu Medicina in pravo predavala o svojem pogledu na odločitev o nadaljevanju ali opustitvi zdravljenja.

Tokratni posvet, ki sta ga na mariborski univerzi pripravila Zdravniško društvo Maribor in Pravniško društvo Maribor v sodelovanju s Pravno fakulteto in Medicinsko fakulteto Univerze v Mariboru, je potekal na temo Pravica do življenja in do dostojne smrti. O tej temi je varuhinja pisala tudi v njeni tokratni kolumni na IUS INFO z naslovom Da življenju in pravici do dostojne smrti.

V svojem predavanju je varuhinja opozorila, da se pogled na smrt in umiranje spreminja tudi zaradi družbenih in socialnih razmer. Orisala je primer, ko je bolnica z rakom zapustila dom za starejše, zato da je lahko svojo pokojnino namesto za oskrbo v domu namenila skupnemu življenju z brezposelnima otrokoma. Poleg skrbi za lastno zdravje pa jo teži vprašanje, kako bodo živeli njeni otroci, če bo morala v bolnišnico ali če bo umrla. Želi si, da bi jo zdravniki dolgo ohranjali pri življenju, pa čeprav bi morala vegetirati.

Varuhinja je predstavila še nekatere primere prakse v tujini. Primerjalna raziskava je  42 državah članicah Sveta Evrope pokazala, da kar v 36-ih, med njimi tudi v Sloveniji, pomoč pri umiranju ni dovoljena, nasprotno, predstavlja kaznivo dejanje. Menila je, da spoštovanje človekovih pravic zahteva več kot le preprečitev zlorabe.

Srečanja Medicina in pravo predstavljajo projekt za odgovorno ravnanje na ključnih področjih človekovega bivanja. Namen organizatorjev je s polemičnim interdisciplinarnim pristopom osvetliti odzivnost sodobne evropske družbe na zahteve, ki jih postavlja pravno urejanje na področju medicine.

Natisni: