Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Na novinarski konferenci o primeru Gazvoda in Joras, revščini, izbrisanih in o stanju v slovenskih zaporih

Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek - Travnik je na novinarski konferenci v prostorih Varuha človekovih pravic RS na Dunajski 56 v Ljubljani izpostavila, da pomeni odločitev MNZ, da odločbe sodišča ne bo prostovoljno izvršilo, nespoštovanje pravne države in bo povzročila nepotrebne stroške državnemu proračunu.

Takšna odločitev daje zelo slab zgled državljankam in državljanom Republike Slovenije, da tudi pravnomočnih odločb državnih organov ni treba izpolniti, če se z njihovo vsebino ne strinjajo. Če daje takšen zgled državni organ, ki od prebivalcev in obiskovalcev države pričakuje spoštovanje prometnih predpisov in izvršitev njegovih odločb, so posledice napačnega zgleda za pravno državo

Varuh človekovih pravic RS bo Vlado RS pozval, naj se opredeli do vprašanja izpolnjevanja izvršljivih odločb s strani državnih organov, ki imajo poleg negativnega vzgleda za državljane in državljanke tudi druge negativne posledice, zlasti nepotrebno povečevanje števila sodnih postopkov ter nepotrebne stroške.

Revizijo takšnega poslovanja pa bomo predlagali tudi Računskemu sodišču Republike Slovenije, je še povedala varuhinja.

Več o vsebini primera Gazvoda (Word, 70 KB))

Izjava varuhinje o primeru Gazvoda (MP3, 1.563 KB)

Pojasnilo na vprašanje o tem primeru (MP3, 749 KB)

Razlika med primeroma Joras in Gazvoda pri izvrševanju pravnomočnih odločb - odgovor na vprašanje (MP3, 281 KB)

Varuhinja je tudi ocenila, da zahtev gospoda Jorasa zaradi spornega pravnega stanja ni mogoče enostavno razrešiti po pravni poti, dokler se sosednji državi z mednarodno pogodbo ne dogovorita o jurisdikciji na spornem ozemlju. Ker takšne rešitve ne moremo pričakovati v kratkem, pričakujemo od organov izvršilne oblasti, zlasti od Ministrstva za zunanje zadeve, da z vsemi političnimi sredstvi poskušajo doseči ustrezen dogovor s sosednjo državo, ki bo g. Jorasu omogočil prost dostop do svojega doma na podoben način, kot ga je sosednja država že omogočala pred dvema letoma.

Varuhinja človekovih pravic bo s problemom g. Jorasa seznanila tudi ombudsmana Republike Hrvaške in ga zaprosila, da se v okviru svojih pristojnosti zavzame za ustrezen dogovor pristojnih organov obeh držav. 

Več o vsebini primera Joras (Word, 63 KB)

Izjava varuhinje o primeru Joras (MP3, 741 KB)

Odgovor na vprašanje o primeru Joras (MP3, 796 KB)


Varuhinja je javnost seznanila še s pripravami in vsebino posveta z naslovom Revščina in človekove pravice, ki ga VČP RS pripravlja skupaj z Državnim svetom in se bo dogajal 20. maja v prostorih Državnega sveta. Častni pokrovitelj posveta bo predsednik Republike Slovenije dr. Danilo TĂĽrk.

Varuhinja o posvetu (tudi ilustracije konkretnih primerov) (MP3, 1.188 KB)

Program posveta in prijavnica

Namestnica varuhinje mag. Kornelija Marzel je ob tej priložnosti opozorila še, da nov stanovanjski zakon, ki je tik pred sprejejmom, ne bo pripomogel k korekciji vprašanja revščine.

Zvočni posnetek o novem stanovanjskem zakonu (MP3, 241 KB)

Med odgovori na vprašanja je ponovila nepsremenjeno stališče Varuha človekovih pravic, da je treba odločbo ustavnega sodišča spoštovati, potrdila pa je tudi ugibanja o nevzdržnih razmerah v slovenskih zaporih.

Stališče Varuha človekovih pravic RS do vprašanja izbrisanih (MP3, 130 KB)

Stanje v slovenskih zaporih - izjava varuhinje (MP3, 1.049 KB)

Natisni: