Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Letno srečanje mreže ombudsmanov za otroke

Oktobra 2002 je varuh človekovih pravic postal polnopravni član evropske mreže ombudsmanov za otroke (ENOC). Otroški ombudsmani v drugih državah delajo v veliki meri globalno in se ne ukvarjajo s posameznimi pobudami. Skušajo ozaveščati javnost, nadzirati uresničevanje zakonov in tudi sodelovanje z nevladnimi organizacijami. Na teh usmeritvah pa deluje tudi ekipa pri slovenskem varuhu. 

Letos je tako varuh človekovih pravic že drugič sodeloval na  Letnem srečanju ENOC, ki je tokrat potekal med 14. in 17. oktobrom v Stockholmu, kjer so bili predstavljeni najpomembnejši dosežki in/ali težave v zadnjem letu. V posebnih delovnih skupinah so potekale razprave o vključevanju otrok, mladostniški delikvenci, o ustanovitvi sekretariata mreže v Strasbourgu, o uporabi Evropske socialne listine pri zagotavljanju pravic otrok in mladostnikov ter o zlorabi otrok v komercialne namene.

V okviru Letnega srečanja ENOC je potekal tudi enodnevni seminar za predstavnike otroških ombudsmanov oziroma oddelkov za otroke v uradih ombudsmanov, ki je bil namenjen predstavitvi dejavnosti ekspertne skupine Sveta Evrope in dogovoru o nadaljnjih dejavnostih v tem delu Evrope.

Ekspertna skupina, katere članica je tudi predstavnica varuha človekovih pravic dr.Polona Selič je sprejela nekaj pomembnih poudarkov. Člani ekspertne skupine so se strinjali, da je potrebno uporabljati enotno metodologijo z namenom zagotavljanja primerljivosti ter možnosti nadaljnje obdelave. Pri procesih, kjer so obravnavani otroci, je po mnenju ekspertne skupine, potrebno vključiti tudi otrokovo mnenje. Usklajeno pa naj bi bilo tudi sodelovanje s civilno družbi, ki bi se izvajalo s pomočjo uradnih dogovorov s strokovno kompetentnimi nevladnimi organizacijami.

Sodelovanje v ENOC je za slovenskega varuha izredno koristno, saj s pomočjo izmenjave izkušenj, spoznavanja različnih modelov ter aktivnega sodelovanja, pripomore k varovanju otrokovih pravic ter predvsem kvalitetnejšega udejanjanja teh pravic v praksi s predlogi za spremembe na sistemski ravni.

 

Natisni: