Komisija DS za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide ter komisija DS za državno ureditev sta na današnji seji obravnavali redno letno poročilo Varuha človekovih pravic RS za leto 2008 in poročilo soglasno podprli.
Namestnik varuhinje človekovih pravic Tone Dolčič je uvodoma kot uspeh varuhinje izpostavil lani sprejet zakon o preprečevanju nasilja v družini, za katerega je varuh dal pobudo že leta 2003. Stanje na področju nasilja namreč po njegovih besedah kaže, da smo poseben predpis na tem področju "še kako potrebovali".
Izpostavil je tudi sprejet zakon o duševnem zdravju, za katerega ugotavljajo, "da je povzročil veliko težav, zlasti pri delu sodišč, ko gre za prisilno hospitalizacijo". Na področju socialnega varstva je Dolčič opozoril na zaostren problem revščine, področje socialnega varstva starejših oseb in na invalidsko varstvo.
Dušan Semolič je v razpravi opozoril na trend krepitve števila samozaposlenih in zaposlenih za določen čas. V Sloveniji se namreč "pojavlja trend, ki ljudi sili v ta status, čeprav vnaprej vedo, da jih pelje v revščino". 70 odstotkov zaposlitev je po Semoličevih besedah za določen čas, v obeh navedenih skupinah zaposlenih pa je večina mladih.
Po besedah Alojza Kovšce se v Sloveniji uveljavljajo na eni strani samostojni podjetniki, ki so se v to podali s pridobitniškim namenom, in na drugi strani socialni podjetniki, "ki so bili v ta status prisiljeni zaradi nastalih razmer". V to jih sili država, je pojasnil.
Boris Šuštaršič je bil kritičen do odnosa varuhinje do invalidov ter na njeno poimenovanje tega statusa "invalidi" ali "hendikepirani". Šuštaršič še ugotavlja, da varuhinja v poročilu ni upoštevala niti enega poročila DS. Predsednik DS Blaž Kavčič je opozoril na globalizacijo kot kršitev človekovih pravic.