Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Komisija za človekove pravice razpravljala o poročilu varuha človekovih pravic

Ljubljana, 5. oktobra (STA) - Komisija DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti je obravnavala letno poročilo varuha človekovih pravic za leto 2011. V poročilu so navedena priporočila za posamezna področja, med drugim za področje sodstva, zdravstvenega zavarovanja, sociale ter pravic delavcev.

V uvodnem delu je varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek-Travnik povedala, da so priporočila namenjena predlogom, kako ravnati, da do ugotovljenih kršitev ne bi prihajalo. "Priporočila ne kažejo uspešnosti ali neuspešnosti varuha, ampak kažejo na to, da priporočila ne dočakajo realizacij. Zato poskušamo biti v priporočilih vsako leto bolj natančni," je razložila.

Varuhinja je med drugim izpostavila problematiko medresorskega sodelovanja, kot primer pa je navedla ustanovitev pedopsihiatričnega oddelka s posebnim nadzorom za otroke, ki so zaradi svojih bolezenskih znakov nevarni sebi ali drugim. K temu problemu po njenih besedah neuspešno pristopamo že več let.

V uvodni obrazložitvi pa je varuhinja pohvalila slovensko policijo. "Ne glede na to, katera vlada je ali kateri direktor, policija je državni organ, s katerim smo vedno dobro sodelovali," je dejala.

Na priporočila varuhinje je državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl povedala, da se je ministrstvo v tem mandatu zelo posvetilo področju psihiatričnega zdravja. Dejala je, da bodo takoj pristopili k vprašanju pedopsihiatričnega oddelka, saj ne vidi razloga, zakaj oddelka ne bi ustanovili. Glede priporočila varuhinje za ureditev obveznega zdravstvenega zavarovanja za otroke kot samostojno skupino, je Čoklova dejala, da z zakonskega vidika ni nobene potrebe za to. Varuhinja pa je ob tem opozorila, da še vedno obravnavajo primere, ko so otroci v nekaterih primerih brez zdravstvenega zavarovanja.

Sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Patricia Čular je na seji pojasnila, da so pri pregledu priporočil varuhinje ugotovili, da so bile nekatere aktivnosti izvedene že v lanskem letu in bodo vidne letos. "Primer je zakon o zaposlovanju in delu tujcev, s katerim pričakujemo, da se bo rešila problematika neplačevanja prispevkov za tujce," je povedala.

Generalni sekretar na Vrhovnem sodišču RS Janko Marinko je povedal, da so uvedli celovit sistem upravljanja sodišč, zaradi česar pričakujejo pospešitev zadev in izboljšanje stanja. Opozoril je, da se kakovost predpisov ne izboljšuje, eden od kazalnikov tega pa je število zakonov, ki se sprejemajo po hitrih postopkih. Aleš Butala z Vrhovnega državnega tožilstva RS pa je opozoril, da so državni tožilci iz leta v leto bolj obremenjeni, zaradi česar prihaja tudi do napak pri delu.

Seje komisije se je udeležil tudi Blaž Kovač iz organizacije Amnesty International, ki je poudaril pomen varuha človekovih pravic in opozoril, da varuh nekatere teme že dolgo izpostavlja, vendar jih politika ne razreši. Opozoril na vprašanje Romov in dodal, da se stvari na tem področju počasi premikajo.

"To bi moral biti alarm za slovensko družbo, če ugotavljamo, da se nekatera priporočila iz leta v leto ponavljajo," je v razpravi povedala poslanka SD Majda Potrata. Po njenih besedah se od leta 2006 do 2011 ponavlja vsaj pet priporočil, na primer glede sovražnega govora ter spodbujanja nasilja in nestrpnosti. Glede ponavljanja priporočil se je z njo strinjala tudi poslanka SDS Eva Irgl. Dodala je, do so v koaliciji preučili vsa priporočila in ugotovili, da so nekatera že zajeta v zakonodajo in se že uveljavljajo.

Komisija je na koncu glasovala o skupini dodatnih priporočil, ki so jih vsak zase pripravili varuhinja, stranka Pozitivna Slovenija ter koalicijske stranke, a jih ni sprejela.

Natisni: