Komisija za peticije ter človekove pravice in enake možnosti je na petkovi seji sprejela predlog, da državni zbor sprejme poročilo varuha človekovih pravic za leto 2006, skupaj s 27 priporočili z 11 področij, ki jih je danes in v sredo sprejela komisija. Koalicijska večina je sicer zavrnila več pred sejo pripravljenih priporočil, med drugim glede strategije vključevanja Romov v družbo, delovanja pravosodnih organov ter urejanja delovnopravne zakonodaje in socialne problematike.
Predsednica komisije Majda Potrata (SD) je spomnila, da kljub izboljšanju stanja na področju sodnih zaostankov zaradi mediacij in drugih alternativnih oblik reševanja sporov veliko problemov na področju pravosodja ostaja odprtih. Potrata meni, da lahko podpora državnega zbora da ustrezno spodbudo vladi in pravosodnemu ministrstvu za izboljšave na tem področju.
Pri SDS medtem poudarjajo željo po večji učinkovitosti sodnega sistema. Zvonko Černač je opozoril, da bi bilo potrebno zagotoviti sistemske spremembe v samem pravosodju, namesto da se notranje težave sistema rešuje na relaciji vlada-pravosodni organi.
Koalicijski poslanci so zavrnili predlog, naj vlada in pristojno ministrstvo zagotovita položaj izbrisanih v skladu z odločbo ustavnega sodišča, in sprejeli priporočilo, naj vlada raje sprejme nov ustavni zakon, ki bo urejal to področje. Vlada in ministrstvo tega vprašanja ne moreta urediti brez državnega zbora, je ocenil Černač. Če želimo to področje resnično urediti, je potrebno doseči visoko stopnjo konsenza, je dejal. Pri SDS se po njegovih besedah zavzemajo, da bi v državnem zboru vložili več napora in že enkrat uredili status izbrisanih.
Po mnenju Potrate za ureditev problema izbrisanih ni potreben nov zakon. Sama je podprla priporočilo, ki sledi predlogu varuha, da bi se odločba ustavnega sodišča iz leta 2003 spoštovala. Predlog ustavnega zakona, ki ga je pripravila vlada, je po mnenju Majde Potrata v sedanji obliki za SD nesprejemljiv in bi pričakovali njegov umik. "Menim, da je usoda izbrisanih tako kričeča, da bi si zaslužili, da se njihov nevzdržen položaj res reši."
Poslanka je dejala, da je varuh prva inštitucija, ki je opozorila na potrebo po zaščiti tistih državljanov, ki imajo težave zaradi neplačanih obveznosti davčnih zavezancev. Černač pa je ocenil, da davčni sistem že sedaj deluje dobro, ni pa popoln. Nedoslednosti so se po njegovih besedah dogajale v posamičnih primerih, nov sistem oddaje davčne napovedi pa že kaže premik k izboljšanju sistema.
V priporočilih, ki so jih pripravili v SDS, ni področja, ki ureja delovna razmerja. Potrata je dejala, da se sama dnevno sooča s pripombami in pritožbami, s katerimi bi vlada in pristojno ministrstvo morala spodbujati večje spoštovanje delovnopravne zakonodaje, da bi delodajalci, preden so kaznovani, uvideli, kdaj bi lahko ravnali drugače. Černač je dejal, da je poglavje o delovnih razmerjih v priporočilu SDS izpadlo, ker menijo, da je bistven problem izvajanja zakonodaje. Pogrešajo večjo vlogo raznih inšpekcij, predvsem pa inšpekcije za delo, je dejal.
Poročilo za leto 2006 je pripravil nekdanji ombudsman Matjaž Hanžek, v sredo pa ga je komisiji predstavila sedanja varuhinja Zdenka Čebašek-Travnik. Hanžek je v dokumentu med drugim opozoril na nujnost spoštovanja odločitev ustavnega sodišča, romsko problematiko, nesprejemljivost sovražnega govora, otrokove pravice in nujnost sprejetja zakona proti nasilju v družini.