Decembra 2017 je Generalna skupščina razglasila 16. maj za mednarodni dan sobivanja v miru s ciljem okrepiti prizadevanja za mir po svetu, še posebej v luči Agende 2030 za trajnostni razvoj. Tudi v Sloveniji si moramo v luči 17 ciljev te razvojne Agende prizadevati za mir in sožitje, odpravo vseh oblik revščine, se spopasti z neenakostjo in podnebnimi spremembami. Varuh človekovih pravic pozdravlja, da je Slovenija vključena v prostovoljni nacionalni pregled.
Pravičnost, svoboda in mir so cilji vsega človeštva in kot taki zapisani tudi v preambuli Splošne deklaracije človekovih pravic.
»Vsi ljudje se rodimo svobodni, imamo enako dostojanstvo in enake pravice. In v tem času, ko so odnosi, sploh družinski še bolj na preizkušnji, si želim, da bi vsak izmed nas lahko živel v strpnem in mirnem okolju. Da bi drug z drugim ravnali dostojanstveno. A žal temu ni tako. V porastu je družinsko nasilje. V družbi, predvsem v družbenih medijih je zaznati čedalje več nestrpnosti, besednih obračunavanj in predsodkov. V teh težkih časih bi bolj kot kadarkoli prej potrebovali enotno družbo. Družbo, kjer ne bi bilo mesta za sovražnost, kjer bi spoštovali drugačnost in bi si medsebojno pomagali. Vsi v sebi hrepenimo po miru in sprejemanju. Zdi se, da je mir v teh nepredvidljivih časih v družbi težko ohranjati. A naj bo to naš ideal, ki ga potrebujemo. Vsak izmed nas lahko po svojih močeh prispeva, da bo naša skupna prihodnost svetla, polna strpnosti in miru,« poudarja varuh Peter Svetina.