Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Izjava varuha človekovih pravic ob dnevu otrokovih pravic

Ob obletnici sprejema Konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah pri Varuhu človekovih pravic ugotavljamo, da se vzroki kršitev otrokovih pravic, na katere smo  opozarjali zlasti v letnih poročilih, odpravljajo prepočasi. Vse določbe konvencije še niso v celoti uveljavljene, pri čemer opozarjamo zlasti na obveznost, da morajo biti otrokove koristi glavno vodilo. Poleg oblastnih organov, ki odločajo o posamičnih otrokovih pravicah, to načelo pogosto kršijo tudi starši, ki otroku neupravičeno omejujejo stike z drugim staršem ali bližnjimi osebami. Tovrstne kršitve bi morala sistemsko preprečiti oziroma zmanjšati država z uveljavitvijo ustreznih predpisov (zlasti novega družinskega zakonika), pa tudi s hitrim in učinkovitim delom sodišč, ki odločajo o otrokovih pravicah. V takšnih  postopkih pa seveda ne sme biti pozabljena pravica otroka, da se sliši njegovo mnenje oziroma njegova volja, kar se še prepogosto dogaja.

Varuh pričakuje, da bo država zakonsko celovito uredila preprečevanje in omejevanje kakršnegakoli nasilja ter prepovedala tudi telesno kaznovanje otrok.

Še naprej bomo pozorno spremljali uresničevanje pravic otrok s posebnimi potrebami, kjer sicer ugotavljamo napredek v normativni ureditvi, treba pa bo spremeniti njeno izvajanje, kjer ne sledi osnovnim načelom Konvencije.

Na področju zdravstva pričakujemo spremembe predpisov, ki bodo uresničile določbo Konvencije, da ima otrok pravico do najvišje dosegljive ravni zdravja, na področju vzgoje in izobraževanja pa bo treba več storiti za otroke tujcev in pripadnikov manjšin, saj jih pomanjkljivo znanje slovenskega jezika pogosto ovira pri uresničitvi pravice do izobraževanja na podlagi enakih možnosti.

Promocija otrokovih pravic bo tudi vnaprej pomembna naloga Varuha, pri čemer pa bo opozarjal tudi na njihove dolžnosti, saj je vsaka posameznikova pravica omejena s pravicami drugih.


Ljubljana, 16. november 2006

Natisni: