Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je v začetku meseca avgusta prejel dopis zaskrbljenega očeta, saj naj bi se rok za ureditev zdravstvenega zavarovanja njegovemu novorojenemu sinu iztekel sredi septembra, malo po sinovem rojstvu vložena vloga za pridobitev državljanstva pa bi se lahko reševala še veliko dlje.
Varuh je pobudniku pojasnil, da praviloma obravnava pobude posameznikov, ki so jim s strani organov že kršene pravice, upravni enoti (UE) oziroma Ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) pa zavlačevanja postopka oziroma druge kršitve še ni bilo mogoče očitati. Zaradi občutljive narave primera pa bi lahko na MNZ naslovili le predlog, da pri času reševanja zadeve upošteva okoliščine, ki jih je navajal pobudnik.
V nadaljnji komunikaciji nas je pobudnik razveselil z novico, da je prijazna referentka na UE predstavila problem tudi MNZ, kjer so obljubili, da bodo prošnjo rešili v desetih dneh in tako tudi res ravnali. Novorojenček je na ta način poleg dovoljenja za prebivanje (za tujca brez znanega državljanstva) pravočasno pridobil tudi slovensko državljanstvo in s tem urejeno zdravstveno zavarovanje. Ravnanje obeh omenjenih organov želimo izpostaviti kot zgled hitrega in učinkovitega odločanja, ki je nujno za varovanje pravic posameznikov. 5.1-10/2013.