DZ se je pred sklenitvijo 19. rednega zasedanja seznanil s četrtim rednim poročilom varuha človekovih pravic za leto 1998 in v zvezi s tem sprejel 16 sklepov: med drugim bo na pobudo Jožeta Jagodnika (ZLSD) vlada preučila možnost ustanovitve posebnega človekovih pravic za področje javnih glasil. Pred koncem seje so poslanci vse preostale zadeve s potekajočega zasedanja prenesli na 20. redno sejo, ki se bo začela jutri, 22. marca, ob 10. uri.
Med sklepi, ki jih je DZ po razpravi sprejel, so poslanci med drugim podprli varuha človekovih pravic, ki v okviru svojih pristojnosti s svojim odločnim ukrepanjem in delovanjem zagotavlja visoko stopnjo zavedanja, da je spoštovanje in varovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin ena izmed najpomembnejših vrednot demokratične družbe ter podpira predloge varuha za čimprejšnji sprejem ustrezne zakonodaje na posameznih področjih, ki je nujna za uspešno varstvo pravic in je potrebna za izboljšanje pravne varnosti in formalnega varstva pravic.
DZ je podprl ugotovitve varuha, da delovanje pravne države na posameznih področjih družbenega življenja še vedno ni zadovoljivo, saj še ni rešena vrsta sistemskih vprašanj, prav tako pa je podprl ugotovitve varuha, da zaradi kadrovskih in drugih razmer pri posameznih prvostopenjskih in drugostopenjskih organih, dolgotrajnega odločanja, ravnanja udeležencev v postopku ter zaradi zapletenosti prihaja do zavlačevanja postopkov denacionalizacije. Zato je potrebno, da si vsi, ki so vključeni v proces denacionalizacije, prizadevajo za hitrejše reševanje denacionalizacijskih zahtevkov. DZ je podprl tudi ugotovitve varuha, da so mnogi konkretni problemi odraz nepopolne in zastarele zakonodaje, ki ni prilagojena dejanskemu stanju v družbi. Zato je vladi priporočil, da pospeši pripravo potrebnih zakonov ter hkrati odpravlja ugotovljena neskladja ter pomanjkljivosti novih zakonov, ki se pokažejo ob izvajanju v praksi. Vladi je DZ priporočil tudi, da pospeši reformo javne uprave in mu čim prej predloži ustrezne zakonske predloge, in sicer zakon o javnih uslužbencih in zakon o organizaciji vlade, ministrstev in uprave (predlagal Feri Horvat - ZLSD).
DZ je vladi naročil, naj v treh mesecih pripravi poročilo o tem, kako se odziva na opozorila varuha človekovih pravic v zvezi s pomanjkljivo zakonodajo. Takšna poročila naj bi vlada v prihodnje pripravljala vsako leto, DZ pa naj bi ga obravnaval skupaj s poročilom varuha za posamezno leto (predlagal Samo Bevk (ZLSD). Prav tako so poslanke in poslanci vladi predlagali, naj čim prej pripravi ustrezni zakon za zaščito pacientovih pravic in preuči možnost ustanovitve ombudsmana za varstvo človekovih pravic na področju zdravstva (predlagala Majda Ana Kregelj-Zbačnik (SDS). Prav tako so od vlade zahtevali, naj jih seznani s sklepi, ki jih je ta sprejela ob obravnavi poročila ombudsmana za leto 1998 (predlagal Borut Pahor - ZLSD).
Raziskovalni službi DZ so poslanci naložili pripravo primerjalnega pregleda po evropskih državah glede možnosti ustanovitve posebnega varuha za otrokove pravice, še v tem mandatu pa bo DZ pripravil poročilo o uresničitvi sklepov, sprejetih ob obravnavi štirih rednih letnih poročil varuha človekovih pravic.
Â