Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

DPM obiskal štiri enote CUDV Matevža Langusa Radovljica

Hiša CUDV Radovljica

Državni preventivni mehanizem (DPM) je v juniju 2024 opravil redne nenapovedane obiske štirih enot Centra za usposabljanje, delo in varstvo Matevža Langusa Radovljica (CUDV Radovljica), in sicer enote institucionalnega varstva na sedežu zavoda, Bivalne enote Gradnikova, Bivalne enote Bela in Stanovanjske skupine Bor.

Predstavnici DPM sta se o načinu dela z uporabniki pogovarjali z direktorico, vodjo institucionalnega varstva odraslih in strokovnimi delavkami. Ob obisku je bilo ugotovljeno, da se v CUDV Radovljica še vedno soočajo z neustreznim kadrovskim normativom za izvajanje institucionalnega varstva odraslih, kar je DPM ugotavljal že ob preteklih obiskih CUDV in varstveno delovnih centrov (VDC). DPM je Ministrstvu za solidarno prihodnost (MSP) zato priporočil, da skupaj z izvajalci institucionalnega varstva odraslih oseb z motnjo v razvoju (ponovno) preuči dejanske potrebe uporabnikov institucionalnega varstva in na podlagi teh ugotovitev ustrezno uredi kadrovski normativ. MSP je v odzivu na končno poročilo navedlo, da načrtujejo celovito sistemsko spremembo na področju institucionalnega varstva. Pojasnilo je, da je v skladu s Strategijo Republike Slovenije za deinstitucionalizacijo v socialnem varstvu za obdobje 2024–2034 predvideno preoblikovanje institucij (tudi VDC in CUDV) v trdno javno in neprofitno mrežo skupnostnih služb, končni namen tako strategije kot samega procesa deinstitucionalizacije pa je, da se zgradi sistem, ki bo zagotovil podporo v domačem okolju uporabnika ali podporo v skupnostnih oblikah oskrbe, in bo omogočal samostojnejše življenje oseb z motnjo v duševnem razvoju. V procesu sistemskih sprememb na MSP načrtujejo tudi ureditev ustreznega kadrovskega normativa.

Ob obisku je bilo ponovno ugotovljeno tudi, da je večini uporabnikov omejena osebna svoboda, ker se zaradi motnje v duševnem razvoju ne zmorejo samostojno orientirati v zunanjem okolju. Zato je DPM MSP priporočil, da čimprej odpravi to sistemsko pomanjkljivost, pri tem pa upošteva tudi potrebe uporabnikov, ki enot institucionalnega varstva ne morejo samostojno zapuščati zato, ker se zaradi motnje v duševnem razvoju ne zmorejo samostojno orientirati v zunanjem okolju. MSP je v odzivu na končno poročilo navedlo, da se strinja s stališčem DPM glede potrebe po posebni ureditvi pravne podlage za omejevanje osebne svobode oseb z motnjo v duševnem razvoju. MSP je pojasnilo, da je delo skupine, ki pripravlja smernice za oblikovanje spodbudnega, vključujočega in varnega okolja s ciljem preventivnega delovanja in obvladovanja vedenjskih težav oseb s posebnimi potrebami, ki so vključene v VDC in CUDV, v zaključni fazi. Smernice bodo namenjene tudi delu z uporabniki, ki zaradi motnje v duševnem razvoju potrebujejo višjo stopnjo varovanja. Po zaključku bodo pristopili tudi k sistemskemu urejanju tega področja.

Ob ogledu bivalnih pogojev sta predstavnici DPM ugotovili, da so ti večinoma zelo dobri, zlasti v obeh obiskanih bivalnih enotah. V vseh obiskanih enotah sta predstavnici DPM ugotovili tudi, da je vzdušje zelo prijetno, zaposleni pa uporabnike podpirajo pri odločanju o svojem življenju. Za še boljše izvajanje institucionalnega varstva in bivalnih pogojev je DPM podal nekaj priporočil, npr. pripravo informacij in dokumentov v uporabnikom razumljivi obliki (npr. lahko branje), namestitev nočnih lučk v sobah in računalnika v eni od bivalnih enot, izobraževanje zaposlenih v bivalnih enotah in stanovanjskih skupinah iz znanja prve pomoči, v stanovanjski skupini Bor, ki deluje v starejši hiši, pa je DPM priporočil celovito obnovo kopalnic v prvem nadstropju. CUDV Radovljica je vsa priporočila sprejel in večino tudi že uresničil.     

Več podrobnosti v zvezi s priporočili DPM in odzivi nanje je razvidnih iz preglednice priporočil in odzivov nanje.

 

 

Natisni: