Državni preventivni mehanizem (DPM) je 31. 7. 2024 obiskal Krizni center za mlade Celje (KCM Celje). KCM Celje je organizacijska enota Centra za socialno delo Celje (CSD Celje), ki že od 1998 nudi otrokom in mladostnikom (predvsem) iz Celja in okolice varno namestitev in strokovno pomoč v kriznih situacijah.
Ob obisku sta se članici DPM s strokovnim delavcem kriznega centra pogovorili o delovanju kriznega centra ter težavah in izzivih pri delu z otroki in mladostniki. O bivanju v kriznem centru sta se pogovorili tudi z mladostnikoma, ki sta bila v času obiska nameščena v KCM Celje.
Podobno kot ob obiskih drugih kriznih centrov za otroke in mladostnike je DPM tudi ob obisku KCM Celje ugotovil, da se (še vedno) soočajo z dolgotrajnimi namestitvami otrok in mladostnikov. Najdaljša namestitev v KCM Celje v zadnjih letih je trajala kar 449 dni. DPM je Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) že večkrat priporočil, da v sodelovanju z drugimi pristojnimi organi sprejme ukrepe, ki bodo preprečili dolgotrajne namestitve otrok in mladostnikov v kriznih centrih. Ob tokratnem obisku DPM priporočila ni ponovil, je pa ponovno opozoril na problematiko. Ministrstvo se v odzivu na poročilo do navedne problematike ni posebej opredelilo, v preteklosti pa je večkrat pojasnilo, da problematiko rešujejo s pripravo različnih ukrepov (na primer urejanje rejniške dejavnosti) oziroma da gre za reševanje kompleksne problematike, ki sodi v pristojnost več resorjev.
DPM je ob obisku KCM Celje ugotovil tudi, da v kriznem centru ostajajo otroci in mladostniki, za katere je sodišče že odločilo, da se sprejmejo v strokovne centre za otroke in mladostnike s čustvenimi in vedenjskimi težavami in motnjami (strokovni centri), vendar jih te institucije niso pripravljene takoj sprejeti. Strokovni centri bi morali skladno z Zakonom o obravnavi otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi težavami in motnjami v vzgoji in izobraževanju (ZOOMTVI) vzgojni program izvajati vse dni v letu. DPM je zato MDDSZ in Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje priporočil, da glede omenjene problematike, ko otroci in mladostniki ostajajo v kriznih centrih zaradi zavrnitve sprejema s strani strokovnih centrov, ustrezno ukrepata.
Članici DPM sta si v KCM Celje ogledali tudi bivalne prostore in opremo ter ugotovili, da so pogoji za bivanje, obravnavo otrok in delo večinoma dobri. Seznanili sta se, da se zaposleni soočajo z zahtevnim delom, da pa je za otroke in mladostnike, ki so nameščeni v krizni center, dobro poskrbljeno. DPM je z namenom izboljšanja bivalnih pogojev in obravnave otrok CSD Celje podal dve priporočili.
Povezava na preglednico Krizni centri za otroke in mladostnike 2024