Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

DPM obiskal Dom pod Gorco

Notranji prostori

Državni preventivni mehanizem (DPM) je 18. 3. 2024 opravil nenapovedani kontrolni obisk Doma pod gorco Maribor (Dom). Člana DPM sta sprejela direktor in strokovna vodja. 

V pogovoru sta pojasnila, da je Dom v 2024 na oddelek za stanovalce z demenco Spominčica dodal delovno mesto animatorja, ki je na oddelku dvakrat tedensko prisoten tudi v popoldanskem času. Dom je prenovil program dela na omenjenem oddelku, velik pomen posveča kvaliteti dela, še posebej aktivaciji stanovalcev, delavnice se izvajajo v manjših skupinah, kar omogoča boljše prilagajanje programa. Dom si prizadeva tudi izboljšati oskrbo posameznemu stanovalcu. Če bi tako stanovalec želel jesti zajtrk nekoliko kasneje, mu to zaposleni omogočijo, saj razumejo, da ima vsak posameznik svoj bioritem, navade.

Življenjske zgodbe stanovalcev so Domu vsekakor pomembne, velik poudarek pa daje tudi bivalnim pogojem, tako ima v načrtu pleskanje oddelka, kupil je večji televizijski sprejemnik. Dom skuša širiti kulturo usklajenih odnosov, po oddelkih bo vzpostavil stalne time zaposlenih in jim počasi dajal avtonomijo, da bodo začeli prevzemati odgovornost za lastno organizacijo. Dom načrtuje tudi uvedbo rednih koordinacijskih sestankov. Dom nima težav s kadrom, kar mu omogoča, da brez doplačila stanovalcem zagotavljajo več storitev, kot je standard (npr. zaposleni jih kopajo vsak teden). Okrepil je službo rehabilitacije, ima dve delovni terapevtki, od katerih je ena dnevno štiri ure na oddelku za stanovalce z demenco in izvaja funkcionalne terapije.

Dom želi demenco približati ostalim stanovalcem, zato stanovalce iz ostalih oddelkov vključuje v aktivnosti oddelka Spominčica, s tem pa pomaga razbijati tabuje glede te bolezni. Takšno raven storitev bo Dom obdržal, dokler mu bo to ob vedno večji kadrovski stiski omogočalo število zaposlenih. Dom stremi k premeščanju stanovalcev na njim najbolj prilagojen oddelek. Če pri nekom na odprtem oddelku demenca napreduje, ga skuša premestiti na oddelek za stanovalce z demenco. Ko pa stanovalec tega oddelka postane nepokreten, stremi k temu, da ga premesti na negovalni oddelek. Dom je želel vzpostaviti tudi dnevno varstvo za osebe, ki so še v domačem okolju, pa potrebujejo pomoč in varstvo v dnevnem času (predvsem osebe z demenco), vendar je bil odziv slab. Glede na prejeto pojasnilo bi moralo biti za začetek programa vsaj osem uporabnikov, v času obiska DPM je bilo pet interesentov. Dom se zaveda, da želja med osebami, ki takšno pomoč potrebujejo obstaja, ob poskusu realizacije pa se pojavi vprašanje pokrivanja stroškov programa.

DPM je ob obisku Doma leta 2023 podal 19 priporočil. Ob tokratnem obisku pa je lahko z zadovoljstvom ugotovil, da je od teh Dom sprejel in uresničil 13 priporočil. Treh priporočil iz leta 2023 še ni v celoti uresničil, zato DPM pričakuje, da si bo Dom v prihodnosti prizadeval, da uresniči tudi ta priporočila, na kar bodo predstavniki DPM posebej pozorni ob prihodnjih obiskih.

DPM še posebej izpostavlja priporočila, ki se nanašajo na vprašanje značaja oddelka za stanovalce z demenco in pravno podlago za zadržanje, kjer je glede na pojasnila, ki jih je Dom podal po prejšnjem obisku in ugotovitve tokratnega obiska ugotovil, da priporočila DPM s strani Doma niso bila sprejeta. DPM je na nesprejeta priporočila, vezana predvsem na omejitve osebne svobode stanovalcev tako imenovanih oddelkov z osebnim spremljanjem, (znova) opozoril Ministrstvo za solidarno prihodnost, saj je tudi v preteklosti ob obiskih domov starejših običajno ugotovil, da se na tako poimenovanih oddelkih dejansko izvaja varovanje stanovalcev z zaposlenimi (tako tudi ugotovitve tematskih obiskov domov s tovrstnimi oddelki v 2022). Vsekakor gre za sistemsko pomanjkljivost, na katero je DPM ministrstvo v preteklosti že večkrat opozoril in bi zahtevala ustrezno ukrepanje omenjenega ministrstva za preprečitev nedopustnega omejevanja osebne svobode stanovalcev brez pravne podlage za zadržanje.

Natisni: