Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

DPM nenapovedano v oddelkih urgentnega psihiatričnega zdravljenja in intenzivne zdravstvene nege v Psihiatrični bolnišnici Begunje

Postelje na bolniškem oddelku

Državni preventivni mehanizem je 13. 2. 2024 opravil redni nenapovedani obisk oddelkov za urgentno psihiatrično zdravljenje in intenzivno zdravstveno nego v Psihiatrični bolnišnici Begunje (PB Begunje). Člani DPM so se o delovanju oddelkov oziroma uspehih in izzivih, s katerimi se vsakodnevno soočajo pri obravnavi pacientov, pogovorili z vodstvom bolnišnice in osebjem na oddelkih. Ogledali so si prostore oddelkov, dokumentacijo, ki jo vodijo glede obravnave pacientov in se pogovorili s pacienti, ki so se v času obiska DPM zdravili na obiskanih oddelkih.

DPM je ugotovil, da se na obeh obiskanih oddelkih pogosto soočajo s prezasedenostjo. Eden izmed poglavitnih razlogov za prezasedenost je »čakanje« pacientov, za katere je sodišče sicer izdalo sklep o sprejemu na varovani oddelek posebnega socialnovarstvenega zavoda, vendar jih ta zaradi prezasedenosti ne more sprejeti, zato skladno s sklepom sodišča čakajo na prosto mesto v psihiatrični bolnišnici. Leta 2023 so imeli v PB Begunje skupno kar devet takšnih pacientov. Osebe, ki čakajo na sprejem na varovane oddelke onemogočajo sprejem in zdravljenje tistim, ki bi ga potrebovali. Prezasedenost oddelkov pod posebnim nadzorom v psihiatrični bolnišnici pa ima za posledico tudi slabše bivalne pogoje oziroma obravnavo pacientov oziroma slabše delovne pogoje zaposlenih na teh oddelkih.

Na problematiko prezasedenosti posebnih socialnovarstvenih zavodov opozarja Varuh že vse od 2009, ko so socialnovarstveni zavodi prvič opozorili na težave pri nameščanju oseb v varovane oddelke na podlagi sklepov sodišč. Od tedaj je problematika ves čas pereča. Na nevzdržno stanje je opozarjal Varuh v več svojih letnih poročilih, glasna so bila opozorila sodstva in seveda tudi samih socialnovarstvenih zavodov. Tudi DPM je v preteklosti že večkrat opozoril na nedopustno stanje, ki ga povzroča prezasedenost varovanih oddelkov (posebnih) socialnovarstvenih zavodov. Državni organi, predvsem pristojno ministrstvo (zdaj Ministrstvo za solidarno prihodnost – MSP, prej Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti), so v preteklosti dali vrsto obljub o iskanju rešitev, o odpiranju novih oddelkov, celo o skorajšnji ureditvi tega vprašanja, vendar se razmere po ugotovitvah DPM ne izboljšujejo.

DPM je MSP ob tokratnem obisku ponovno priporočil, da v sodelovanju z drugimi pristojnimi organi sprejme (še dodatne) ukrepe za rešitev problematike prezasedenosti varovanih oddelkov (posebnih) socialnovarstvenih zavodov, in posledičnega čakanja oseb, ki bi potrebovale obravnavo na varovanih oddelkih, na oddelkih pod posebnim nadzorom psihiatričnih bolnišnic oziroma v domačem okolju. MSP je v odzivu na navedeno priporočilo navedlo, da je pri zagotavljanju potrebnih zmogljivosti varovanih oddelkov treba upoštevati kompleksnost področja, ki vključuje tako zagotavljanje ustreznih pravnih podlag, infrastrukturnih zmogljivosti, kakor tudi potrebno število ustrezno usposobljenega kadra za strokovno, kakovostno, varno in humano opravljanje storitev. Ukrepi, ki jih je ministrstvo že izvedlo v namen izboljšanja stanja so razvidni iz preglednice priporočil in odzivov nanje (povezava). 

DPM ob obiskih psihiatričnih bolnišnic pogosto ugotavlja, da bolnišnice pripravljajo in pri obravnavi pacientov uporabljajo različne obrazce, predvsem za evidentiranje podatkov in izjav pacientov. Glede na to, da DPM psihiatričnim bolnišnicam pogosto poda priporočila za dopolnitev obrazcev (tudi ob tokratnem obisku), je Ministrstvu za zdravje (MZ) priporočil, da preuči potrebo po pripravi enotnih obrazcev za vse psihiatrične bolnišnice. MZ je v odzivu na priporočilo navedlo, da se s priporočilom strinja in da bodo v okviru delovne skupine, ki pripravlja vsebinska izhodišča za spremembe ZDZdr preučili možnost oblikovanja obrazcev z namenom poenotenja prakse izpolnjevanja obrazcev, kar naj bi omogočilo kvalitetno primerjavo med posamezni izvajalci in sprejem ukrepov v primeru odstopanj.

DPM je PB Begunje z namenom izboljšanja bivalnih pogojev in obravnave pacientov na oddelkih za urgentno psihiatrično zdravljenje in intenzivno zdravstveno neg podal 14 priporočil. Med drugim je DPM bolnišnici priporočil, da pristopi k aktivnostim za odprtje oddelka pod posebnim nadzorom, namenjenega samo starejšim pacientom, saj je ugotovil, da takšnega oddelka – kljub temu da so se že dogovarjali z MZ o možnostih za njegovo odprtje – (še) nima. Glede na odziv PB Begunje je bolnišnica vsa priporočila z izjemo enega sprejela, nekaj jih je tudi že uresničila. 

Več podrobnosti v zvezi s priporočili DPM in odzivi nanje je razvidnih iz preglednice priporočil in odzivov nanje.

Natisni: