Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Direktor FRA na obisku pri varuhinji

Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek – Travnik je na danes, 23. 10. 2012, sprejela direktorja Agencije EU za temeljne pravice (FRA) Mortena Kjaeruma.

Govorila sta o pomenu delovanja FRA za oblikovanje nacionalnih strategij za varovanje človekovih pravic. Sodelovanje Varuha človekovih pravic RS (Varuh) in FRA sta ocenila kot dobro in izredno koristno. Varuh v okviru svojih pristojnosti sicer intenzivno sodeluje tudi z drugimi mednarodnimi organizacijami, katerim posreduje podatke za analize, študije in poročila Varuh raziskav in analiz ne more izvajati sam, saj nima ne kadrovskih ne finančnih virov.

Zato bi bilo nujno, da bi v Sloveniji tovrstne naloge opravljala neodvisna Nacionalna institucija za človekove pravice (NIČP), ki je še nimamo in k ustanovitvi katere Varuh oblast neprestano spodbuja in opozarja na njen pomen. Varuhinja je tudi predlagala, da bi FRA lahko v državah članicah ustanovila svoje podružnice, ki bi delovale hkrati kot NIČP.

Vloga Varuha oziroma ombudsmana je namreč drugačna kot vloga NIČP. Varuh je ustanovljen za varovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin posameznika v razmerju do državnih organov, organov lokalne samouprave in nosilcev javnih pooblastil in v ta namen obravnava predvsem posamične pobude o zatrjevanih kršitvah človekovih pravic. Zakon o varuhu človekovih pravic (ZVarCP) ne daje Varuhu nalog na področju promocije in izobraževanja o človekovih pravicah. Te naloge naj bi opravljala NIČP na podlagi Pariških načel. Varuh tudi ne ustreza zahtevam Pariških načel glede pluralistične sestave institucije, saj je po zakonu individualno vodena institucija.

Sogovornika sta se strinjala, da NIČP država še posebno potrebuje v časih ekonomske krize, saj bi od NIČP lahko dobila aktualne podatke o stanju na področju človekovih pravic za določene, posebej ranljive skupine (na primer o pojavnosti revščine pri otrocih). Omenila sta še problematiko izvajanja nadzora po Mednarodni konvenciji o pravicah invalidov, še posebej za osebe s težavami v duševnem zdravju.


Natisni: