Varuh človekovih pravic Republike Slovenije ob obeležitvi 30. obletnice institucije pripravlja konferenco na visoki ravni z naslovom Blejska konferenca o učinkovitosti institucij Varuhov človekovih pravic in nacionalnih institucij za človekove pravice (NHRI) pri reševanju sodobnih izzivov. Dvodnevni mednarodni dogodek bo potekal 5. in 6. decembra 2024 v Hotelu Rikli Balance na Bledu. Konferenca bo združila vodje institucij ter druge mednarodne in nacionalne strokovnjake, predstavnike civilne družbe, odločevalce in izvajalce politik, ki bodo na več različnih panelih izmenjali svoja mnenja in stališča.
Vloga Varuhov človekovih pravic in nacionalnih institucij za človekove pravice še nikoli ni bila tako pomembna, zlasti v spreminjajočem se okolju, ki ga zaznamujejo vse večji izzivi, kot so naraščajoči populizem, nacionalizem, digitalizacija in grožnje zagovornikom človekovih pravic. Izzivi pogosto ogrožajo neodvisnost in učinkovitost institucij, a so dejstvo sodobnega sveta, zato se morajo institucije nanje odzvati, se prilagoditi in predvsem izkoristiti priložnosti, ki jih prinašajo.
Glavni cilji konference so oceniti učinkovitost institucij Varuhov človekovih pravic in NHRI-jev, raziskati inovativne pristope in strategije za povečanje učinka teh institucij ter spodbuditi sodelovanje in usklajevanje med nacionalnimi in mednarodnimi mehanizmi za človekove pravice. Konferenca bo namenjena obravnavi sodobnih izzivov na področju človekovih pravic, kot so digitalna preobrazba, umetna inteligenca, podnebne krize, migracije in starajoča se družba. V tem okviru bo konferenca ponudila tudi platformo za izmenjavo dobrih praks in inovativnih strategij za povečanje učinkovitosti in vpliva teh institucij pri spodbujanju in varstvu človekovih pravic.
Po uvodnih nagovorih gostitelja Petra Svetine, varuha človekovih pravic, mag. Urške Klakočar Zupančič, predsednice Državnega zbora Republike Slovenije in Michaela O’Flahertya, komisarja za človekove pravice Sveta Evrope, bo sledil še osrednji nagovor predsednika Evropskega sodišča za človekove pravice dr. Marka Bošnjaka. Temu bodo sledile razprave v treh panelih in zaključni razpravi (več informacij je na voljo v programu na spodnji povezavi).
Udeležba na konferenci je brezplačna.
Potrebna pa je predhodna prijava najkasneje do 20. novembra 2024.