Rezultati filmskega natečaja (Ne)strpnost v drugačnosti
S filmom do boljše družbe
Varuh človekovih pravic RS je v okviru prizadevanj za strpno družbo oziroma prizadevanj za širjenje vedenja o človekovih pravicah ob dnevu človekovih pravic 10. decembru 2005 razpisal filmski natečaj za osnovnošolce in srednješolce z naslovom (Ne)strpnost v drugačnosti. Natečaj se je zaključil 22. septembra letos, nanj pa se je odzvalo 16 avtorjev in poslalo 13 filmov.
Mladi so ali pod okriljem šol ali v obliki posameznih oziroma skupinskih iniciativ zunaj šol so skozi izdelavo filmčkov prispevali k razmišljanju o človekovih pravicah, različnosti in drugačnosti in o (ne)strpnem sobivanju v naši družbi in s svojo aktivnostjo pripomogli k širjenju vedenja o človekovih pravicah. Filmčki vseh sodelujočih so namreč na ogled prav na teh spletnih straneh.
Osnovni namen natečaja je bil delovni proces nastajanja vizualnega produkta, ki zaradi forme sporočanja njuno vključuje poglobljen razmislek o temi, zato je Varuh skušal izmed prispelih filmov izbrati pet enakovrednih filmov, ki so glede na postavljene kriterije najbolj izstopali, vsi sodelujoči pa so že s svojim sodelovanjem na natečaju postali prejemniki priznanj za promocijo človekovih pravic.
ZAPISNIK ŽIRIRANJA FILMOV
Na razpis je prispelo 13 filmov (8 igranih, 4 dokumentarni, 1 animiran). Člani strokovne žirije Miha Peče, Nataša Kuzmič in Barbara Samaluk so si filme ogledali 5.10.2006 v prostorih ZRC SAZU. Žirija je v skladu s pravilnikom o žiriranju soglasno izbrala Natašo Kuzmič za predsednico žirije.
Prispele filme je ocenjevala:
• glede na avtonomnost avtorjev pri posredovanju zgodbe,
• glede na ustvarjalni proces nastajanja filma
• vizualno formo in učinek filmskega jezika
• glede na njihovo skladnost z razpisano temo
Ugotovili smo, da so bile glede na število prijavljenih igranih filmov zahteve razpisa očitno preozke, zato smo v ocenjevanje umestili tudi igrane filme in film, ki je s svojo formo presegel časovni okvir.
Žirija je na podlagi pravilnika žiriranja soglasno izbrala pet enakovrednih filmov:
1. Bilka (eksperimentalni) - Sara Kern, Monika Račevič
2. Strpnost (animirani) - Rok Anžlovar
3. Drugačnost (dokumentarni) – Martin Sonc, Viki Twrdy
4. Tarina zgodba (igrani) – Bojana Petkovič
5. Touch of hope - Dotik upanja – Dotik Upanja (igrani) – Nina Tomšič, Gašper Bregar
Bilka izkazuje veliko avtonomnost avtoric in iskriv ustvarjalni proces. Zgodba, iztrgana iz dejanskega življenja mladih, teče in nakazuje na tiste manj očitne različnosti, ki nam v vsakdanjem življenju onemogočajo sproščeno sobivanje (nezmožnost navezovati stike). Gre pa tudi korak naprej, ko pokaže, da je sobivanje mogoče in da celo omogoča nadgradnjo naših ravnanj (nova prijateljica omogoča spremembo samopodobe in posledično ravnanja). Tudi v formalnem pogledu film kaže željo po kreativni nadgradnji, vendar pa je končni učinek zgolj dekorativen in ne kaže nujne zveze s samo vsebino filma. Žirija je film prekategorizirala v eksperimentalno zvrst, ker računalniško obdelana slika še ne pomeni, da je film animiran.
Edini prispeli animirani film Strpnost nastavlja jedrnat razmislek o v kapitalizmu mnogo bolj očitnih pojavih razlikovanja in diskriminacije na podlagi socialnega porekla in statusa in uči, da je te razlike treba (!) premostiti. Animacijski nastavki omogočajo še bolj poglobljene razmisleke o načinih preseganja teh razlik. S prepogosto uporabo besedila, ki je komentiralo dogajanje, je avtor, žal, razvrednotil risbo in ji podelil zgolj položaj ilustracije.
Drugačnost je edini film, pri katerem so se avtorji odpravili med ljudi in drugim - drugačnim - dali možnost, da sami spregovorijo o sebi. Kmalu spoznamo, da so nam drugačni podobni in da so hkrati različni - kot smo si mi vsi, ki ne spadamo med t. i. drugačne, hkrati različni in podobni. Prikažejo pa tudi, da so tisti, ki jih (ne)drugačni označujemo za drugačne, ponavadi izolirani, »nekam spravljeni«. Drugačnost je dober nastavek za dejansko iskanje tistih značilnosti drugačnih, s katerimi lahko bogatijo življenje (ne)drugačnih. Namesto reportaže bi bila bolj ustrezna dokumentarna forma.
Tarina zgodba z zgodbo o najstnici, ki misli, da je predebela, in zaradi domnevnega zavračanja okolice postane anoreksična. Ta primer kaže na našo različnost in posledice nesprejemanja te različnosti. Zgodba filma je dovolj povedna, da se brez škode odreče dodatnim pisnim podukom. Brez njih je bogatejša in prepričljivejša! Film kaže na izredno aktivistično naravnanost avtorice.
Tudi Touch of hope s finalnim dotikom upanja presega zgolj ugotavljanje, da smo različni, pač pa nakazuje, da je tako mogoče tudi sobivati. Dotik upanja v formi stereotipov nastavlja osnove za iskanje načinov, kako lahko različnosti strpno sobivajo. Moti le nekoliko togo in shematično podajanje zgodbe, ki je preveč predvidljivo.
Vsi prispeli filmi so enkratni prispevek k razmisleku o drugačnosti, podobnosti in različnosti, strpnosti in nestrpnosti in medsebojnih odnosih, zato se je žirija odločila, da jih vse postavi na ogled na spletno stran Varuha www.varuh-rs.si" www.varuh-rs.si in jim podeli priznanje Varuha za prispevek k varovanju človekovih pravic. Avtorji izbranih pet filmov prejmejo praktično nagrado.
Seznam vseh ostalih poslanih videofilmov na temo (Ne)strpnost v drugačnosti (september 2006):
- Bojana Petkovič: Nestrpnost v drugačnosti
- Sara Malačič, Mateja Hohnec: Nistagmus
- Patrik Drole, Gregor Blažon: Tudi ptice so si med seboj različne
- Nina Tomšič: Têma drugačnosti
- Leja Mikiæ: Drugačnost
- Laura Pivaæ: Drugačnost
- Simon Zupan: Človeška pomlad pride le enkrat
- Matej Vodopivc: Karikatura tudi spodbuja nestrpnost
*Za ogled filmov kliknite na naslov filma pod tabelo (xvid format). Če na svojem računalniku nimate ustreznega kodeka, si ga lahko namestite s tega spletnega mesta).
*Zaradi gledljivosti filma smo bili primorani konvertirati filme in s tem zmanjšati resolucijo slike.
Film: Tarina zgodba 1.del (7,7 MB) Xvid format
Tarina zgodba 2.del (7,2 MB) Xvid format
Film: Nestrpnost v drugačnosti 1.del (8,3 MB) Xvid format
Nestrpnost v drugačnosti 2.del (6,7 MB) Xvid format
Film: Nistagmus 1.del (7,8 MB) Xvid format
Nistagmus 2.del (8,5 MB) Xvid format
Nistagmus 3.del (8,6 MB) Xvid format
Film: Tudi ptice so si med seboj različne (7,9 MB) Xvid format
Film: Tema drugačnosti 1.del (6,8 MB) Xvid format
Tema drugačnosti 2.del (8,2 MB) Xvid format
Film: Dotik upanja 1.del (8,4 MB) Xvid format
Dotik upanja 2.del (6,6 MB) Xvid format
Film: Drugačnost_Mikič Leja (8,7 MB) Xvid format
Film: Drugačnost_Pivac Laura (8,7 MB) Xvid format
Film: Drugačnost 1.del_Martin Sonc,Viki Twrdy (7,3 MB) Xvid format
Drugačnost 2.del_Martin Sonc,Viki Twrdy (8,9 MB) Xvid format
Drugačnost 3.del_Martin Sonc,Viki Twrdy (8 MB) Xvid format
Drugačnost 4.del_Martin Sonc,Viki Twrdy (7,6 MB) Xvid format
Drugačnost 5.del_Martin Sonc,Viki Twrdy (8 MB) Xvid format
Drugačnost 6.del_Martin Sonc,Viki Twrdy (8,1 MB) Xvid format
Drugačnost 7.del_Martin Sonc,Viki Twrdy (6,8 MB) Xvid format
Film: Bilka 1.del (8 MB) Xvid format
Bilka 2.del (7,1 MB) Xvid format
Film: Človeška pomlad pride le enkrat (8 MB) Xvid format
Film: Strpnost (3,4 MB) Xvid format
Film: Karikatura tudi spodbuja nestrpnost (8,1 MB) Xvid format