Več o seminarju
DISKRIMINACIJA NA DELOVNEM MESTU
V okviru projekta Soočimo se z diskriminacijo!
12. - 13. 10.2006 - namenjen zasebnim institucijam in organizacijam
Varuh izvaja projekt »Soočimo se z diskriminacijo! (Krepitev nacionalne institucionalne strukture za boj proti diskriminaciji)«. V projektu kot partner sodeluje Inštitut za človekove pravice Ludwig Boltzmann (Ludwig Boltzmann Institute of Human Rights), ki ima široko mrežo strokovnih sodelavcev iz številnih evropskih držav. Skupaj smo pripravili serijo seminarjev in delavnic. Te so namenjene usposabljanju zaposlenih pri Varuhu, pa tudi drugim ciljnim skupinam, zlasti predstavnikom državnih organov, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji diskriminacije. Ti dogodki so priložnost za izmenjavo izkušenj in razpravo o že uveljavljenih dobrih rešitvah. Ob tem skupaj poskušamo razmišljati tudi o možnih izboljšavah in uvajanju novih pristopov. Več o projektu si lahko preberete na spletni strani varuha (www.varuh-rs.si).
Preprečevanje diskriminacije pri zaposlovanju ter na delovnem mestu sodi med najpomembnejše cilje prava Evropskih skupnosti.
S tem namenom vas vabimo na seminar DISKRIMINACIJA NA DELOVNEM MESTU, ki bo od 12. do 13. oktobra v Dvorani IMOS, Dunajska 58, Ljubljana, od 14. do 17. ure in v petek do 16. ure.
Na eno in pol dnevnem seminarju bo uporabljena uveljavljena in mednarodno preizkušena izobraževalna metodologija, pri kateri gre za poudarjen in intenziven interaktivni pristop z uporabo skupinske dinamike med udeleženci. Ker bodo bistveno vlogo odigrali udeleženci sami, morajo biti le-ti pripravljeni na aktivno sodelovanje. Sodelujočim bomo skušali pomagati razviti posebne spretnosti in sposobnosti za učinkovito vsakodnevno poklicno delo.
V prvem delu se bomo posvetili aktivnostim za prepoznavanje diskriminacije in soočanje s predsodki, stereotipi in drugimi oblikami ter mehanizmi diskriminacije. V drugem delu bodo udeleženci poglobili svoje razumevanje ključnih pojmov in definicij, ki izhajajo iz prava Evropskih skupnosti ter relevantnih direktiv Evropskega sveta. V tretjem delu se bomo posvetili študiju primerov ter slovenski ureditvi, zlasti nekaterim odprtim vprašanjem, ki se nanašajo na prakso na tem področju. Ob nekaterih materialnopravnih pomanjkljivostih se zastavljajo tudi vprašanja koordinacije pristojnih organov, odpira se vprašanje (ne)uporabe načela deljenega dokaznega bremena v posameznih postopkih, posebej pa bomo poskušali pretehtati tudi pravni položaj žrtve diskriminacije in tistih, ki ji nudijo (pravno) pomoč. Več o vsebini seminarja si lahko preberete v urniku dejavnosti.
Sodelovali bodo naslednji strokovnjaki: ga. Geraldine Scullion, g. Andres Delgado, g. Dieter Schindlauer in predstavniki Urada varuha.
Za vse morebitne informacije se lahko obrnete na:
• Varuh človekovih pravic RS: Boštjan Vernik (tel: 01 475 00 53, e-pošta: bostjan.vernik(at)varuh-rs.si).
Vabljeni!