Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je bil iz različnih virov obveščen o velikih zaostankih na Ministrstvu za okolje in prostor (MOP) pri obravnavi pobud za izdajo koncesijskega akta za male hidroelektrarne, zato je to problematiko začel obravnavati na lastno pobudo.
MOP je v odgovoru na Varuhovo poizvedbo pojasnil, da v letih 2009, 2010 in prvi polovici leta 2011 ni bila podeljena nobena nova koncesija za male hidroelektrarne. Razlogi za to so večplastni, saj gre za kompleksne in dolgotrajne postopke. Hkrati nas je MOP seznanil, da so imeli v maju 2011, ko so pripravili odgovor Varuhu, na MOP-u naslednje število pobud, vezanih na rabo vode: 200 za male hidroelektrarne, 6 za plovbo, 5 za naplavine, 17 za priobalno zemljišče, 37 za termalna kopališča, 9 za ogrevanje, 25 za stekleničenje in 10 za ribogojstvo. Dodali so še, da so se na MOP-u že soočili z zaostanki in zato v letu 2011 imenovali delovno skupino za zmanjševanje teh zaostankov.
Pet mesecev kasneje je Varuh opravil dodatno poizvedbo o aktivnostih, ki naj bi jih izvedla delovna skupina v času od imenovanja dalje. MOP nas je v odgovoru seznanil, da je bilo v tem času neobravnavanih pobud za različne rabe vode na MOP-u še vedno preko 300. Kljub temu pa so začeli zmanjševati zaostanke zlasti na področju pobud za male hidroelektrarne in pobud za spremembo zunanje meje vodnih zemljišč.
Varuh ocenjuje, da je bila pobuda utemeljena. Gre za obsežno in splošno problematiko, MOP pa je (tudi) na podlagi posredovanja Varuha sprejel ustrezne organizacijske ukrepe, s katerimi je pospešil obravnavanje pobud s tega področja. (7.0-12/2011)