Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh pravosodnim organom na posvetu o skupnem delovanju v korist otrok


Varuh človekovih pravic Peter Svetina je na 18. strokovnem posvetu kriminalistov, tožilcev, sodnikov in pooblaščencev otrok 1. 4. 2019 na Brdu pri Kranju v uvodnem nagovoru izrazil zadovoljstvo, da se sodišča vse pogosteje odločajo, da bodo v postopkih, v katerih so bili še donedavno otroci le objekt odločanja, pridobili njihovo mnenje in jih spoštovali kot subjekt.

Na posvetu z naslovom Otrok v primežu preteklosti in prihodnosti je še poudaril, da smo kot družba v zadnjih desetletjih postali veliko bolj občutljivi na nekatere oblike kršitev pravic, ki so se nam še pred kratkim kazale v povsem drugačni luči in spomnil na razprave o predlaganem zakonu, ki naj bi preprečeval nasilje v družini, da razprave o prepovedi telesnega kaznovanja otrok.

»Podobno genezo odnosa družbe kot celote do otrok kot posebno ranljive skupine lahko opazimo tudi na področju, ki nam ga je po več kot 10 letih prizadevanj vendarle uspelo zakonsko uokviriti. V mislih imam zagovorništvo otrok kot uresničitev 12. člena Konvencije ZN o pravicah otrok, ki je čedalje bolj poznano strokovni in laični javnosti, v tem letu pa načrtujemo tudi posebne promocijske aktivnosti, zlasti med strokovno javnostjo,« je poudaril.

Pozdravil je odločitve sodišč, ki v postopkih vse pogosteje upoštevajo mnenje otrok, v korist katerih morajo delovati ne le starši, temveč tudi vsi oblastni organi, kadar odločajo o njihovih pravicah.

Dvodnevni posvet sta pripravila Društvo državnih tožilcev Slovenije in policija v sodelovanju s Centrom za izobraževanje v pravosodju. Udeleženci so ugotavljali, da kljub izboljšavam v različnih postopkih še vedno obstajajo številni izzivi pri delovanju v korist otrok. Dogodka sta se udeležila tudi namestnika varuha Ivan Šelih in Tone Dolčič.

Natisni:

Sorodne novice

- Pravice otrok
08.04.2019


Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je danes, 8. 4. 2019, s sodelavci udeležil zasedanja 29. nacionalnega otroškega parlamenta, ki je...

Več



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)