Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh Svetina: »Socialna ekonomija je pomemben poslovni model, ki krepi socialno kohezivnost družbe.«

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je v torek, 5. aprila, po video povezavi nagovoril udeležence zaključne konference projekta Sociolab, z naslovom Zgodbe sprememb - družbene inovacije in socialna ekonomija za skupnost in zeleni prehod, ki jo je organizirala Fundacija za izboljšanje zaposlitvenih možnosti Prizma.

Poudaril je, da imamo v Sloveniji čedalje več uspešnih podjetniških zgodb, ki krepijo socialno kohezivnost celotne družbe. »Mnogo družbeno angažiranih posameznic in posameznikov razvija zgodbe, ki pomagajo sočloveku in udejanjajo pozitivne vrednote, ki prispevajo k blaginji in gospodarskemu razvoju. Ena izmed takih je projekt Aktivno in povezano za nova delovna mesta in vključujočo družbo – SocioLab, s katerim ste v zadnjih treh letih v Podravju krepili socialno-podjetniški ekosistem in ponudbo dostopnih družbeno inovativnih storitev ter proizvodov,« je dejal varuh Svetina v video nagovoru.

Ob tem je izpostavil, da je socialna ekonomija izjemno pomembna, zato pozdravlja, da to področje finančno podpira tudi Evropska unija. »Za odlično izpeljano idejo je sredstva Evropskega socialnega sklada prejel tudi projekt Sociolab, ki je omogočil večjo socialno vključenost ranljivih skupin. Fundaciji Prizma in ostalim partnerjem v projektu zato iskreno čestitam,« je poudaril.

Kot je dejal, želi kot častni pokrovitelj konference, tudi sam prispevati k prepoznavnosti in pomembnosti projektov socialne ekonomije. »V podjetništvu včasih pogrešam vrednote, kot so spoštovanje človeškega dostojanstva, solidarnost in sodelovanje. Motiv socialnega podjetništva pa ni le ustvarjanje dobička, ampak tudi nova delovna mesta za ranljive ljudi ter reševanje socialnih, okolijskih ter drugih družbenih izzivov na kreativen način. Moje priznanje in poklon gre zato vsem, ki prispevate k razvoju socialnega podjetništva v državi in tako dokazujete, da je mogoče biti uspešen podjetnik, tudi če pred dobiček postavljate druge vrednote,« je ob zaključku video nagovora še dejal varuh človekovih pravic Peter Svetina.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)