Na osnovni šoli Muta so varuha s kratkim zabavnim kulturnim programom sprejeli učenci in zaposleni na šoli. Varuh je vodstvu in strokovnim delavcem šole predstavil samostojno enoto znotraj Varuha človekovih pravic RS, to je zagovorništvo otrok, v pogovoru pa so se dotaknili tudi integriranega šolanja, ki ga šola uspešno izvaja.
Varuh se je srečal tudi s predstavniki uporabnikov in staršev CUDV Črna na Koroškem in VDC Muta in se z njimi pogovoril o odprtih vprašanjih. Direktorica CUDV Črna na Koroškem Dalja Pečovnik in vodja VDC Muta Darinka Križan Krajnc sta varuha opozorili na prostorsko stisko, s katero se srečujejo že dolga leta, dotaknili pa so se tudi težav pri nameščanju oseb z odločitvijo sodišč. Varuh je problematiko CUDV-ja posebej izpostavil na krajši novinarski konferenci po srečanju z županom občine Mirkom Vošnerjem. Razvoj občine na področju skrbi za ranljive skupine je dober, prav tako skrb na področju okoljskih vprašanj, je varuh ocenil po pogovoru z županom. Župan je obisk institucije Varuha ocenil kot dobrodošel korektiv delu lokalne samouprave ter z zadovoljstvom sprejel sugestije varuha in njegovih sodelavcev.
Namestnik varuha Miha Horvat je povedal, da se je samo ena zadeva nanašala na delo občine. Varuh je pobudo sprejel in jo bo obravnaval skladno s pristojnostmi. Večina pritožb pa se je nanašala na delo državnih organov, s svetovalko Varuha pa sta se v pogovorih srečala tudi s problematiko sodnih postopkov, ki je precej pogosta tema ob poslovanjih zunaj sedeža, pa tudi s primerom policijskega postopanja. Apeliral je na ljudi, da izkoristijo pravna sredstva, ki so jim na voljo, saj lahko s tem povečajo možnosti, da rešijo zadeve sebi v prid in uveljavljajo pravice, ki jih imajo.
ENOC
Varuh bil v Muti na voljo Korošcem in Korošicam
Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC) je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.
Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.
Cilj držav, vključenih v ENOC, je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.
V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.
Članice ENOC-a so avtonomne in
- nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
- preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
- spodbujajo ustrezne raziskave,
- sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.
Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)