Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Tudi institucija Varuha članica sveta za obvladovanje demence

Varuh človekovih pravic RS je postal član sveta za obvladovanje demence, ki so ga včeraj ustanovili pri predsedniku republike Borutu Pahorju. Institucijo Varuha, v kateri je leta 2017 nastala prva demenci prijazna točka, je na srečanju v odsotnosti varuha zaradi službene poti v tujini zastopal namestnik varuha dr. Jože Ruparčič.

Strokovnjaki s področja demence bodo v svetu med drugim pripravili novo strategijo za obvladovanje demence, saj je prejšnja veljala do leta 2020. Kot so sporočili iz Urada predsednika republike bodo člani oblikovali skupna stališča in priporočila, s katerimi bodo poskušali vplivati na odločevalce ter javnost osveščati o naraščajočem problemu demence. Predsednik republike Borut Pahor je svet za demenco ustanovil na podlagi pobude slovenskega združenja za pomoč pri demenci Spominčica.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)