Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Na delavnicah IOI o kominikacijskih veščinah in tehnikah pri delu DPM-ja

Član Državnega preventivnega mehanizma (DPM) mag. Jure Markič, svetovalec Varuha, se je med 25, in 27. 9. 2017 na Dunaju udeležil delavnice za državne preventivne mehanizme (DPM) z naslovom Veščine in tehnike komunikacije. Pripravil jo je generalni sekretariata Mednarodnega združenja ombudsmanov (IOI - International Ombudsman Institute).

Delavnica je bila razdeljena na tri sklope, v katerih so udeleženci iz različnih evropskih, pa tudi afriških državnih preventivnih mehanizmov oziroma držav, kjer se na začetek dela takšnega organa šele pripravljajo, aktivno sodelovali.

Poudarek prvega dne je bil na vodenju intervjujev, pri čemer sta osebi, s katerimi so sodelujoči opravili razgovor, odigrala posebej za to vlogo pripravljena igralca. Strokovnjaki z različnih področij in različnih organizacij (APT, SPT) so po opravljenem razgovoru opozorili, kje bi bilo možno pogovor izvesti še bolje.

Drugi dan je bil namenjen predvsem refleksijam na ugotovitve prvega dne. Razgovore so prenašali tudi v živo na daljavo, in sicer stanovalcem v domu starejših, zaposlenim v tej ustanovi, nekdanjim zapornikom in predstavnikom nevladne organizacije.

Delavnice so zaključili s povzetki ugotovitev in znanj, ki so jih udeleženci pridobili. Interaktivno pridobivanje znanja so pohvalili in navedli, da bodo pridobljene veščine in tehnike ne le uporabili pri svojem delu v prihodnje ampak tudi delili s sodelavci. Dodana vrednost srečanja pa so bili tudi dvostranski pogovori, namenjeni izmenjavi izkušenj in oblikovanjem nadaljnjega sodelovanja.

http://www.theioi.org/ioi-news/current-news/3rd-npm-training-held-in-vienna

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)