Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Ob svetovnem dnevu opozorila o prikrajšanosti Romov

Ob 8. aprilu, mednarodnem dnevu Romov, pri Varuhu človekovih pravic opozarjamo na ovire, s katerimi se mnogi Romi soočajo pri uresničevanju svojih človekovih pravic, še posebej v času koronavirusne bolezni.

»Bolezen ne ogroža vseh enako in družbena izključenost t. i. ranljivih skupin se zrcali tudi na področju javnega zdravja. Zdravje Romov je tudi sicer področje, kjer se alarmantno zrcali njihova prikrajšanost,« poudarja varuh človekovih pravic Peter Svetina.

Od posameznikov in romskih družin na jugovzhodu države, kjer še vedno nimajo dostopa do pitne vode, težko pričakujemo, da bodo zadovoljivo sledili higienskim priporočilom za zajezitev epidemije. »Vlado in občinske oblasti zato pozivam k ukrepanju, da se zagotovi dostop do vode vsem prebivalcem. Ta je nujen že za vsakodnevno življenje, zdaj v času epidemije pa je zaradi preprečevanja širjenja okužb, še toliko bolj pomemben,« dodaja Svetina.

Varuh človekovih pravic opozarja tudi na velike razlike, ki se kažejo na področju šolanja otrok. »Poudarjam, da je v času šolanja na daljavo treba poskrbeti tudi za najšibkejše. Ne smemo pozabiti na tiste romske otroke, ki živijo v domovih brez elektrike, računalnikov, interneta. Številni njihovi starši ne znajo brati, ne razumejo jezika. Zato je nujno, da so predstavniki oblasti in učitelji pozorni na različne razmere, v katerih živijo učenci in poskrbijo, da zaradi trenutnih ukrepov ne bodo še bolj prikrajšani,« še poziva varuh Peter Svetina.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)