Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh vedno ostro proti posegom v človekovo dostojanstvo

Varuh človekovih pravic Peter Svetina svoje javne nastope, neposredne stike z odločevalci in ostalo komunikacijo pogosto izkoristi za opozorila, ki se nanašajo na problematičen razmah nesprejemljivih praks komuniciranja in delovanja, kot so grožnje, sramotenje, zmerjanje, obračunavanje, linč in podobno. Pomen etike javne besede je ena izmed bolj izpostavljenih tematik, saj že skozi celoten svoj mandat aktivno opozarja, da kot družba ne smemo pristati na nizkotno raven diskurza, ki smo mu priča predvsem na družbenih omrežjih, ali se navaditi nanj, pa naj bo uperjen v kogarkoli. Za razvito demokratično družbo je namreč popolnoma nedopusten.

Tisti, ki spremljajo naše delo vedo, da so naše pristojnosti in odgovornosti določene v Ustavi Republike Slovenije in v Zakonu o Varuhu človekovih pravic, iz katerega izhaja, da smo s sodelavci tu za to, da opozarjamo na nepravilnosti in kršitve pravic ljudem s strani državnih organov, organov lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil in ne obratno. Nesprejemljive oblike komuniciranja varuh spremlja, nanje pa se javno odzove, če se sovražnost naslavlja predvsem na skupine, ki nimajo možnosti, da bi se branile same – torej, če so uperjene v zapostavljene in marginalizirane ali kako drugače ranljive skupine ljudi. Takrat Varuh svoje pozive naslavlja tudi na pristojne organe, da ukrepajo.

Zgolj (javna) opozorila pa seveda ne zadostujejo, da bi se raven sprejemljivega komuniciranja zvišala. Vsekakor lahko začne vsak pri sebi, potrebna pa bi bila tudi sodna praksa. Varuhova opozorila v tej smeri pa še niso rodila sadov. Je pa budnost družbe na nesprejemljive prakse komuniciranja pomembna, saj se s tem postavlja jasna ločnica med sprejemljivim ali nesprejemljivim načinom komuniciranja, ki zaznamuje delovanje in mišljenje celotne družbe. Varuh poudarja odgovornost vsakogar med nami, posebej pa tudi vidnih predstavnikov družbe. Vsak od nas se mora zavedati, kakšno moč imajo naše besede: moč miru, moč vojne, moč spoštovanja, spodbude, zaničevanja ali sovraštva. Na nas je torej, da naredimo vse, da delujemo z zgledom in da je vsaka naša javno izražena misel kultivirana, ne glede na njeno ostrino in neposrednost. Grožnje s fizičnim obračunavanjem, ustrahovanjem ali s smrtjo je treba prijaviti, saj imajo (lahko) znake kaznivega dejanja. Organe pregona zato pri Varuhu človekovih pravic vedno pozivamo, naj storijo vse, da se takšni in podobni dogodki raziščejo, storilce čim prej identificira ter ne dopusti tako grobih posegov v dostojanstvo ljudi.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)