Državnegi preventivni mehanizem (DPM) je ob obisku Psihiatrične bolnišnice Begunje ugotovil, da morajo pacienti na varovanih oddelkih obvezno nositi pižame. Poleg tega je kar nekaj pacientk na varovanem ženskem oddelku izrazilo željo po njihovih oblačilih, predvsem nedrčkih. Po njihovem mnenju so v bolnišničnih pižamah delovale neurejene, zato so se počutile neprijetno, zlasti ob sprejemu obiskovalcev. Zaposleni so pojasnili, da pižama pacientkam pomaga sprejeti svojo bolezen, se z njo soočiti in jo sprejeti, predstavljala pa naj bi tudi varnostni element, saj je verjetnost, da bi v pižamo oblečene pacientke pobegnile, manjša, nedrčki pa naj bi bili tudi nevarni z vidika samomorilnih nagnjenj pri bolnicah.
Ker je bolnišnica v odgovoru poudarila, da se morajo o zadevi izreči strokovnjaki, se je Varuh človekovih pravic pri obravnavi pobud obrnili na Razširjeni strokovni kolegij za psihiatrijo (RSK za psihiatrijo) pri Ministrstvu za zdravje. Navedel je, da je ob obisku psihiatričnih bolnišnic odkril razlike v praksi pri nošenju bolnišničnih oblačil na varovanih oddelkih in opozoril, da je Evropski odbor za preprečevanje mučenja in nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ali kaznovanja (CPT) že v svojem poročilu o obisku Psihiatričnega oddelka Splošne bolnišnice Maribor leta 2001 opozoril na nošenje pižame čez dan ne prispeva h krepitvi osebne identitete in samospoštovanja. Zato je CPT priporočil, da se pacientom, ki niso resno bolni ali niso priklenjeni na posteljo, omogoči in po potrebi spodbuja nošenje lastnih dnevnih oblačil oziroma se jim omogoči nošenje neuniformnih bolnišničnih oblačil.
RSK za psihiatrijo je v odgovoru z dne 5. junija 2009 poudaril, da se strinja, da so oblačila, ki jih nosijo osebe, hospitalizirane na varovanih oddelkih psihiatričnih bolnišnic, izjemno pomembna za njihovo samozavest in osebno dostojanstvo. RSK za psihiatrijoj e tako spodbujal nošenje osebnih oblačil na teh oddelkih in to podpirl s strokovnimi in humanističnimi utemeljitvami. Poleg tega je k nošenju osebnih oblačil spodbujal tudi osebje na psihiatričnih oddelkih.
DPM sicer še naprej opaža različne prakse glede omogočanja uporabe dnevnih oblačil na varovanih oddelkih psihiatričnih bolnišnic. Medtem ko nekatere bolnišnice ne samo spodbujajo uporabo dnevnih oblačil, ampak jih svojim pacientom tudi zagotavljajo (npr. Univerzitetna psihiatrična klinika v Ljubljani ponuja svojim pacientom trenirke, ki jih nosijo čez dan – izjema so geronto-psihiatričnih oddelkih), druge so kljub večkratnim priporočilom DPM in omenjenemu mnenju RSK za psihiatrijo vztrajale, da njihovi pacienti nosijo pižame. Natančneje, v letu 2016 je DPM obiskal Psihiatrično bolnišnico Idrija in opazil različne prakse pri pacientih, ki nosijo dnevna oblačila na varovanih oddelkih. Večina pacientov na gerontopsihiatričnem oddelku je bila oblečena v spalno ali bolnišnično obleko (pižamo), dva pacienta na oddelku S3 sta bila oblečena v pižamo, prav tako je bila v pižamo oblečena večina pacientk na oddelku S2. Vodstvo bolnišnice je poudarilo, da so pacienti, ki odtavajo v mesto, tako hitreje opaženi in bolnišnica hitrje obveščena o tem. Glede oblačil so nam na oddelkih S2 in S3 povedali, da obstaja interni dogovor, da bolniki prve tri dni ne smejo nositi »civilnih« oblačil, s tem preprečujejo pobege.
DPM je ponovil, da izkušnje kažejo, da praksa nošenja bolnišničnih oblačil ne prispeva h krepitvi pacientove osebne identitete in njegove samozavesti. Ker je lahko individualizacija oblačenja na varovanih oddelkih pomemben del terapevtskega procesa, je DPM ponovno predlagal, da Psihiatrična bolnišnica Idrija paciente v čim večji meri seznani z možnostjo nošenja lastnih dnevnih oblačil in jih spodbuja k to storijo, razen kadar takšno početje ovirajo ali onemogočajo posebnosti zdravstvenega stanja bolnika. Ob tem smo ponovno opozorili na mnenje RSK za psihiatrijo iz leta 2009.
DPM je vodstvo bolnišnice Idrija opozoril, da ni dopustna niti praksa nošenja bolnišničnih oblačil prve dni v bolnišnici po internem dogovoru, da bi preprečili odhod pacientov iz bolnišnice. Predlagal je tudi, da Psihiatrična bolnišnica Idrija svoje paciente v največji možni meri seznani z možnostjo nošenja lastnih, dnevnih oblačil in jih k temu celo spodbuja, razen če tega ne ovirajo ali celo onemogočajo posebnosti oblačil oziroma zdravstveno stanje posameznih pacientov.
V zvezi s tem priporočilom je bolnišnica med drugim sporočila, da bo še naprej vztrajala pri internih dogovorih v svojem zdravstvenem timu glede nošenja dnevnih oblačil pacientov, pri čemer bo upoštevala krepitev osebne integritete, samozavesti, in dostojanstva pacientov ter z upoštevanjem opisanih specifičnih kriterijev z namenom zmanjšanja deleža pacientov v bolnišničnih oblačilih.
Na podlagi tega in podobnih priporočil ob obiskih nekaterih drugih psihiatričnih bolnišnic se je ministrstvo za zdravje ponovno obrnilo na RSK za psihiatrijo in opozorilo, da strokovna politika RSK za psihiatrijo glede (ne)primernosti nošenja pižam podnevi iz leta 2009 še vedno ni v celoti izvedena. Na podlagi tega je RSK za psihiatrijo 13. februarja 2017 (ponovno) sprejel sklep o nošenju pižam, ki ga je Ministrstvo za zdravje posredovalo vsem psihiatričnim bolnišnicam v Sloveniji. RSK za psihiatrijo v sklepu ponovno poziva, da pacienti vseh varovanih oddelkov v psihiatričnih bolnišnicah, vključno z oddelkom za forenzično psihiatrijo, nosijo osebna oblačila, razen v primerih nalezljivih somatskih težav in bolezni, medicinskih posegov in posebnih stanj ter v gre za geriatrične bolnike na takšnih oddelkih, ki potrebujejo dodatno zdravstveno oskrbo in so zaradi bolezni prizadeti (demenca, inkontinenca, okužbe, bolnišnične okužbe ipd.). Poleg tega RSK za psihiatrijo meni, da bi moralo tudi zdravstveno osebje v takih primerih nositi zaščitna oblačila, da bi zaščitili svojo osebno integriteto in fizično zdravje. Vsi bolniki na bolnišničnih dvoriščih in v bližini izhodov morajo nositi lastna oblačila v skladu s priporočilom. Po mnenju RSK za psihiatrijo to velja za zdravstveno osebje in paciente na odprtih oddelkih, z izjemo posebnih primerov (somatske medicinske indikacije).
RSK za psihiatrijo je tako kot najvišja strokovna avtoriteta v Republiki Sloveniji na tem področju potrdila svoje mnenje, ki ga že vrsto let ponavlja DPM ob obiskih nekaterih psihiatričnih bolnišnic. Opozoriti je treba tudi, da je mnenje RSK za psihiatrijo v skladu s standardi CPT, ki opozarjajo, da praksa obveznega nošenja pižam ali spalnih halj ne prispeva h krepitvi osebne identitete in samozavesti pacienta; del terapevtskega procesa naj bo tudi individualizacija oblačenja.
Uporaba pižam lahko krši osebno dostojanstvo pacientov v psihiatričnih bolnišnicah
Foto galerija
(1)