Varuh človekovih pravic

Varuh

ČP

Varuh Svetina: »Če smo razumljivi, vključujemo!«

»Vključujoča družba se gradi tako, da spoštujemo človekove pravice in temeljne svoboščine vsakogar. Če resnično želimo biti takšna družba, se moramo naučiti pripravljati tudi informacije v lahkem branju. Informacije v lahko berljivi obliki so človekova pravica, h kateri smo zavezani s Konvencijo o pravicah invalidov,« ob svetovnem dnevu lahkega branja poudarja varuh človekovih pravic Peter Svetina.

Z informacijami v lahko berljivi obliki omogočamo osebam z motnjami v duševnem razvoju in drugimi oviranostmi, da imajo določen nadzor nad svojim življenjem. Te osebe so velikokrat diskriminirane in prikrajšane tudi pri dostopu do informacij. Lahko branje so informacije, ki jih enostavno najdemo, lahko beremo in lahko razumemo. Takšne informacije so lahko v veliko pomoč tudi mnogim drugim skupinam, kot so starejši ali slabše pismeno opremljeni.

»Z lahkim branjem pridobimo vsi,« je prepričan varuh, ki organe državne uprave in lokalne samouprave ter različne uradne institucije znova poziva, da v komunikaciji s prebivalkami in prebivalci sporočila pripravljajo kar se da razumljivo, posebno pozornost pa namenijo tudi dostopnosti informacij v lahkem branju.

»Če komuniciramo razumljivo in pri tem upoštevamo načela lahkega branja, spoštujemo dostojanstvo ljudi, ki se soočajo z izzivi na področju branja in razumevanja različnih sporočil, obenem pa jim omogočamo uresničevanje njihove pravice do participacije,« še poudarja varuh Svetina.

* * *

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je ambasador lahkega branja postal 4. aprila 2022, ko je prejel častno priznanje. V Zavodu Risa so mu ga podelili, ker se zavzema, da so vsem prebivalkam in prebivalcem dostopne informacije v njim razumljivi obliki. Institucija Varuha človekovih pravic (Varuh) uresničuje določbe Konvencije o pravicah invalidov. V sodelovanju z Zavodom Risa je v letu 2022 priredila predstavitveno zloženko v lahko berljivo obliko.

Natisni: