Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh opozarja: Rok za vložitev pritožbe na Evropsko sodišče za človekove pravice s 1. februarjem letos skrajšan iz šest na štiri mesece

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije opozarja, da je rok za vložitve pritožbe na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) s 1. februarjem 2022 skrajšan s šest na štiri mesece. To izhaja iz četrtega in tretjega odstavka 8. člena Protokola št. 15 o spremembah Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic (EKČP).

Nov štirimesečni rok velja za vse zadeve, v katerih je bila končna odločba v nacionalnem sistemu izdana 1. februarja 2022 ali kasneje.

Za posameznice oziroma posameznike, ki bi želeli uveljavljati popravo morebitnih kršitev Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic (EKČP) pred ESČP je ta sprememba zelo pomembna, saj ESČP prepozno vloženo pritožbo zavrže.
 
Protokol št. 15, ki je sicer začel veljati 1. avgusta 2021, je v preambulo EKČP uvedel tudi izrecno sklicevanje na načelo subsidiarnosti presoje ESČP in na doktrino proste presoje držav, ki imajo glavno odgovornost zagotoviti spoštovanje pravic in temeljnih svoboščin, ki jih razglaša konvencija.

Neuradno prečiščeno besedilo Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (EKČP), ki upošteva tudi spremembe iz Protokola št. 15, je dostopno na naslednji povezavi: https://www.echr.coe.int/documents/convention_slv.pdf

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)