Varuh človekovih pravic

Varuh

ČP

Delovni obisk pri kolegih v Avstriji

Namestnik varuhinje Ivan Šelih in svetovalec Varuha mag. Jure Markič sta od 24. do 25. aprila 2017 na Dunaju obiskala avstrijsko institucijo varuha človekovih pravic (Austrian Ombudsman Board - Volksanwaltschaft). Obisk je bil namenjen seznanitvi z obravnavo oseb, ki zaradi svoje nevarnosti za sebe in okolico, povezane z duševno motnjo oziroma boleznijo, potrebujejo poleg socialne oskrbe tudi ustrezno varovanje (gre za paciente, odpuščene iz enot(e) za forenzično psihiatrijo, nekdanje zaporniki s težavami v duševnem zdravju ali osebnostno motnjo in druge osebe, pri katerih varnostna ocena kaže na potrebo po ustreznem varovanju).

Obisk je bil izveden v okviru pregleda dobrih praks izbranih držav s strani članov medresorske delovne skupine za vzpostavitev specializirane enote za obravnavo oseb z najtežjimi oblikami motenj v duševnem zdravju v naši državi, ki jo je v letu 2016 imenovala Vlada Republike Slovenije. Naloge skupine so med drugim preučiti modele dobre prakse v tujini ter pripraviti analizo trenutnega stanja obravnave oseb s težavami v duševnem zdravju, ki zaradi hudih oblik motenj v duševnem zdravju ogrožajo svoje življenje ali življenje drugih, ne zmorejo obravnave v obstoječih institucionalnih oblikah (oddelki pod posebnim nadzorom v psihiatričnih bolnicah, forenzični psihiatrični oddelek, varovani oddelki socialnovarstvenih zavodov, zapori) niti obravnave v skupnosti.

Sogovorniki v prostorih Volksanwaltschafta na Dunaju so jima predstavili ureditev obravnave storilcev kaznivih dejanj, ki so zaradi svoje neprištevnosti ali zmanjšane prištevnosti nameščeni v posebnih ustanovah (forenzični pacienti). Pacienti, pri katerih pa je varnostna ocena dobra, se lahko iz zaprtih ustanov premestijo v eno od bivalnih enot, ki jih praviloma ustanovijo posamezne neprofitne organizacije. Takšnih bivalnih enot je v Avstriji okoli 30, skupno število (po)forenzičnih pacientov oziroma stanovalcev pa okoli 800 (število teh narašča, kar predstavlja težave). Sicer pozna Avstrija dobro razvit sistem, ki omogoča postopen prehod v bolj odprte oblike varovanja pacientov, seveda upoštevajoč njihovo varnostno oceno.

Ugotovitve iz obiska bosta predstavnika Varuha, kot zunanja člana medresorske delovne skupine, predstavila kot primer dobre prakse ostalim članom te skupine, saj mora ta pripraviti tudi elaborat, katerega del predstavlja izvedba pilotnega projekta za vzpostavitev specializirane enote za obravnavo oseb z najtežjimi oblikami motenj v duševnem zdravju v Sloveniji.

Natisni: