Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

O pomenu poročil o vladavini prava na srečanju ENHRI v Sofiji

Dr. Simona Drenik Bavdek, namestnica vodje Centra za človekove pravice pri Varuhu človekovih pravic RS, je 24. 10. 2022, preko videa nagovorila udeležence sestanka Evropske mreže nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI) o pristopu mreže na področju vladavine prava, ki poteka v Sofiji v Bolgariji.

Izpostavila je aktivnosti Varuha in pomen poročil nacionalnih institucij, ENNHRI in poročila Evropske komisije o stanju pravne države. "Implementciji priporočila Komisije o stanju pravne države bi bilo treba nameniti podobno pozornost kot implementaciji priporočil univerzalnega periodičnega pregleda o stanju človekovih pravic", je posebej poudarila.

Danes v Sofiji poteka še sestanek partnerjev regionalnega projekta o podpori nacionalnim institucijam pri spremljanju spoštovanja temeljnih pravic in vladavine prava, kjer sodeluje tudi slovenski Varuh.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)