Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Na konferenci o demenci predstavljene ugotovitve DPM o požarni varnosti na oddelkih za osebe z demenco v domovih starejših

Svetovalec Varuha mag. Jure Markič je na 11. konferenci o demenci, ki je v Novi gorici potekala med 8. in 9. 11. 2019, predstavil ugotovitve in priporočila, ki so izšli iz tematskih obiskov Državnega preventivnega mehanizma (DPM) v letu 2018, ko so preverjali požarno varnosti na oddelkih za osebe z demenco domov starejših.

Na konferenci ASK 2019 z naslovom Spremenimo pogled na demenco, ki jo je organiziralo  društvo Spominčica - Alzheimer Slovenija, so številni domači in tuji strokovnjaki osvetlili različna področja obravnave bolnikov z demenco. Posebej zanimivi so bili nastopi oseb s to boleznijo, pretresljive pa tudi izpovedi njihovih svojcev. 

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)